13 Юли, 2026

Лагеристи и техни наследници подготвиха Втори обект на остров Персин за възпоменанието

снимка: Христо Христов

Доброволческа група от Турция се включи в почистването на мястото за почит - концлагер „Белене“, за поклонение в памет на жертвите на комунистическия режим. Събитието на 31 май ще се проведе под надслов: „Паметта е тук, но държавата я няма“

Група доброволци от Турция, организирани от дружеството „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“, работиха безвъзмездно днес на Втори обект на остров Персин. Целта им беше да подготвят терена за тазгодишното възпоменание в памет на жертвите на концлагера „Белене“, съществувал по време на комунистическия режим в България.

Сред участниците бяха и бившите лагеристи Сабри Искендер и Исмет Балканлъ, както и родственици на интернирани от третия период на лагера (1984–1987 г.), отворен отново по време на насилствената асимилация на българските турци. Сред тях са Несрин Филиз, Хатидже Ислям, Джейлян Фахри, Сафие Юрдакул, Нихат Мерал, Якуб Алиш Якуб и Танер Али Мустафа.

Тазгодишното поклонение ще се състои на 31 май 2025 г. (събота) от 11:30 ч., под надслов:
„Паметта за жертвите на концлагера „Белене“ е тук, но държавата я няма“.

Събитието отново ще се проведе на бившия Втори обект на остров Персин – мястото, където през 1949 г. по нареждане на правителството на Георги Димитров е създаден най-големият концлагер за политически противници на режима на БКП.

Това е третата поредна година, в която възпоменанието се организира от Инициативна група „Белене“ 2025, след като събитието беше възстановено по предложение на фондация „Истина и памет“ след трисгодишно прекъсване поради COVID пандемията. Като съорганизатори тази година се включват и редица дружества на жертви на комунизма и граждански организации от България и Турция.

Специален гост на възпоменанието през 2025 г. ще бъде доц. Михаил Груев – историк, председател на Държавна агенция „Архиви“ и автор на редица значими изследвания за периода 1944–1989 г.

Сподели:
Фискалният съвет на България постави въпрос, с който взриви МВР

Фискалният съвет на България постави въпрос, с който взриви МВР

Той се отнася до ранната възраст на пенсиониране на служителите в сектор "Сигурност", който предизвика вълна от негативни реакции

WSJ:  Греъм напусна този свят на върха на своя политически триумф и мисия за Украйна

WSJ: Греъм напусна този свят на върха на своя политически триумф и мисия за Украйна

Часове преди да си отиде от този свят, преработената версия на законопроекта за санкции срещу Русия най-накрая изглежда получи подкрепата на Белия дом. „Това е голяма сделка – всички се справихме добре“, каза Греъм на сенатора демократ Ричард Блументал.

40 български пожарникари се борят с бушуващите огньове в Испания

40 български пожарникари се борят с бушуващите огньове в Испания

"С малки изключения ежедневно сме на произшествия. Дислоцирани сме в провинция Галисия и почти всеки ден сме изпращани на пожари в различни части на областта."

Коментари (0)