18 Август, 2026

Додик: Няма да уважим искането на ЕК за визов режим с Русия

Додик: Няма да уважим искането на ЕК за визов режим с Русия
Миролад Додик, архив

Република Сръбска получи заявка от Европейската комисия за въвеждане на визов режим с Русия, но не планира да я уважи, каза президентът ѝ Милорад Додик в Казан, съобщи националната телевизия на Република Сръбска РТРС.

„Ще му съобщя (на руския президент Владимир Путин), че само няколко дни преди моето пътуване тук получихме искане от ЕК за необходимостта от въвеждане на визов режим с Русия, че няма да приемем това и че това ще бъде нова причина за Запада да упражнява натиск над нас“, каза Додик за руското издание „Спутник“.

Той подчерта, че западните страни също упражняват натиск Република Сръбска да се присъедини към санкциите срещу Русия.

„Ще му кажа за натиска, който Западът извършва над нас, включително страните от ЕС, Великобритания и САЩ. (…) Позицията ни по този въпрос е категорична“, допълни Додик. 

В интервю за руската държавна телевизия „Русия 24“, цитирана от ТАНЮГ, той посочи, че Сараево продължава да използва руски газ, възползвайки се от приятелството и сътрудничеството на Република Сръбска с Русия, а същевременно говори и за възможното използване на американски газ, който е пет пъти по-скъп според него.

Президентът на Република Сръбска определи срещата на върха на БРИКС в Казан като исторически момент, в който се събират суверенни и свободни страни, готови на сътрудничество без намеса във вътрешните работи.

„Това доказва, че Западът не успя да изолира Русия и руския президент Владимир Путин с многобройните си санкции“, подчерта Додик.

Босна и Херцеговина е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. 
Сподели:
Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски  Ормузки проток

Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски Ормузки проток

По-рано днес американският президент заяви, че Иран трябва да се предаде, за да бъде прекратена войната между двете страни

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

Коментари (0)