В годишния си доклад ЕК отбелязва, че страната е постигнала по-малък напредък по отношение на плурализма, свободата на медиите и свободата на изразяване
Северна Македония все още не е приела нужните конституционни изменения, целящи да бъдат включени в Конституцията гражданите, които не принадлежат към мнозинствения народ, като например българите, въпреки че страната се ангажира да го направи
Това се казва в годишния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на кандидатите за членство в Европейския съюз, съобщава Радио „Свободна Европа“.
В доклада се посочва, че наличните двустранни споразумения, включително Преспанското споразумение между Гърция и Северна Македония и Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония, „трябва да бъдат прилагани добросъвестно от всички страни“.
„Властите продължиха да работят по пътни карти в сферата на върховенството на закона, реформата на публичната администрация и функционирането на демократичните институции, както и по план за действие за защита на малцинствата“, се казва в доклада.
Според Европейската комисия, Северна Македония трябва да усили действията си за утвърждаване на върховенството на закона, особено в защитата на независимостта и почтеността на съдебната система, и да засили борбата с корупцията.
В документа се добавя, че страната е сред тези, които са постигнали „ограничен напредък“ в областта на правосъдието.
Същевременно страната, смята Комисията, е напълно съгласувала външната и отбранителната си политика с тази на ЕС. Северна Македония е и сред държавите, присъединили се към Конвенцията за общ транзит, споразумение, ускоряващо трансграничното движение на стоки.
Европейската комисия отбелязва като положително развитие активирането на Съвета за сътрудничество между правителството и гражданското общество в Северна Македония, но предупреждава, че страната е постигнала по-малък напредък по отношение на плурализма, свободата на медиите и свободата на изразяване.
Северна Македония е сред държавите, за които Европейската комисия е одобрила допълнителни средства по Плана за растеж на Западните Балкани „в знак на признание за значителен напредък в реформите“.
Още от Свят
САЩ поразиха иранска база за поддръжка на подводници и кораби
“Ударите през изминалата нощ намалиха способността на Иран да продължи да атакува търговски кораби”
Двамата българи, шпионирали за Русия, са пристигнали от Великобритания още преди месец
Очаква се да се върнат и останалите четирима осъдени, защото в момента Великобритания води политика за намаляване на присъдите за чужденци
Унгарският парламент освободи от длъжност президента Тамаш Шуйок
Депутатите от партията „Тиса“ на Мадяр станаха на крака и аплодираха в продължение на половин минута