24 Май, 2026

Документите говорят: Не били агенти, но ДС им плащала да прочиства БАН и КРТ от "идейно-политически нестабилни“ служители

Документите говорят:  Не били агенти, но ДС им плащала да прочиства БАН и КРТ от "идейно-политически нестабилни“ служители

снимка: архив Faktor.bg

Това разкрива строго секретна справка от архивите на Държавна сигурност, който показва как е работил отделът с идеологическо направление

Шесто управление на Държавна сигурност за борба срещу идеологическата диверсия е използвало нещатни служители срещу заплащане, за да изпълняват задачи в Комитета за радио и телевизия и Българската академия на науките.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието на работата на нещатните служители, използвани от отдел I на Шесто управление на ДС.

Документът е от 1971 г. и разкрива как е работил отделът в идеологическото управление на ДС, натоварен с наблюдението и разработването на художествената и научно-техническа интелигенция в страната.

Отдел I на Шесто управление на ДС е използвал трима нещатни служители срещу парично възнаграждение – двама в Комитета за телевизия и радио (КТР) и един по линия на Българската академия на науките (БАН).

В КТР хората на Шесто управление на ДС са използвани за: „извършват огромна по количество работа във връзка с прочистването на този институт от социално чужди, идейно-политически нестабилни и морално разложени служители, както и за недопускането да постъпят на работа в него нови такива“.

Те са използвани и за изясняване на сигнали за служители на КТР – прояви и дейност по месторабота и местоживеене, обкръжение и отношение към творческо-производствения процес.

Нещатният служител в БАН е използван за придобиване на данни за пребиваване в страната граждани от капиталистически страни.

А също така и в осигуряване на обстановката при провеждане на секретно мероприятие за подслушване на даден обект (М „Родопи“), както и за отклоняване от страна на БАН неподходящи кандидати за специализация на Запад.

В Шесто управление на ДС обаче признават, че един от нещатните служители, които са използвали е допуснал редица грешки – от грубо отношение към служителите, до създаване на впечатление, че е човек на службите.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

Сподели:

Коментари (0)

Кметът на Тетевен свика извънредна среща на Щаба за защита при бедствия

Кметът на Тетевен свика извънредна среща на Щаба за защита при бедствия

Към момента няма бедстващи хора и застрашени домове, като на няколко места има заляти дворове

БОЕЦ: В Кърджали ремонтирали за близо 900 хил. лв. 156 кв.м. на Агенцията по вписванията

БОЕЦ: В Кърджали ремонтирали за близо 900 хил. лв. 156 кв.м. на Агенцията по вписванията

Ремонтът на кв. м. излиза  5700 лв. – по-скъпо от ново строителство, казват от сдружението

24 000 зрелостници се явяват на втора задължителна матура

24 000 зрелостници се явяват на втора задължителна матура

Най-голям е интересът към английския език, следвани от география и икономика, биология и здравно образование