18 Март, 2026

Документите говорят: Не искаш в ТКЗС ли? Привикват те, бой ...и влизаш

Документите говорят: Не искаш в ТКЗС ли? Привикват те, бой ...и влизаш

С масов терор и репресии тоталитарният комунистически режим е извършвал отнемането земята на българите през втората половина на 40-те години и 50-те години на ХХ век, а многобройни свидетелства за това са запазени в архивите на Държавна сигурност.

Сайтът desebg.com публикува едно от тях. То представлява лично, строго поверително специално съобщение на околийската ДС до началника до началника на ДС във Враца относно: Направените извращения на законността от страна на партийни членове в село Славотин, Михайловградско (днес Монтанско, б.а.) при масовизацията на ТКЗС в селото.

Документът е от декември 1951 г. и разкрива безчинствата, извършвани от местни комунисти върху селяни, които са отказали да влязат в ТКЗС.

В село Славотин ТКЗС е създадено през пролетта на 1950 г., когато в него са влезли 67 души. Впоследствие са се присъединили още 200 души.

Година по-късно местната партийна организация се събрала и решила да проведе разяснителна кампания на селяни, които дотогава не са се включили в трудово-кооперативното селско стопанство, поради своите „вражески настроения“.

Местните комунисти се насочили към хора, които са имали влияние върху „вражеските елементи“ в селото. Въпросните селяни са привикани в селсъвета, където партийното ръководство ги приканило да се присъединят към ТКЗС, но им е било отказано.

След това местните комунисти решили отново да привикат хората. Тогава председателят на селсъвета им обяснил, че те са една от причината да не масовизира ТКЗС в селото, тъй като те не се съгласявали с нито едно мероприятие на властта.

Пак получил отказ и пуснал селяните. В коридора на селсъвета обаче ги чакали председателят на местното ТКЗС, председателя на комсомола и чиновник в селсъвета, един бивш милиционер – „изключен от БКП поради морални деяния“ и един член на БКП – бивш ятак и партизанин, по това време секретен сътрудник на ДС – Михайловград  (Монтана, б.а.).

Всички те отвеждали привиканите селяни в друга стая, където им нанасяли побой за отказа им да влязат в ТКЗС.

Последвал сигнал до околийския комитет на БКП, а оттам до окръжния комитет на партията в Михайловград, които извършили анкета, а ДС – дознание, които потвърдили побоищата.

„Извращението, направени от гореспоменатите лица, се дължи на това, че същите не добре са разбирали линията на партията и начина за водене на разяснителна работа“, за посочва с специалното съобщение на ДС.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и колективизацията 1944-1959”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

ds-KTZS_001.jpg

ds-KTZS_002.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

Гюров: Хората с ниски доходи потребяват около 100 евро на месец за гориво

"Тези 20 евро нито са много, нито са малко. Те са точно компенсацията, която ще подпомогне хората без да ги удари по джоба“, подчертава той

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Коалицията ПП-ДБ обяви водачите на листите си за вота на 19 април

Начело на листата в  района на „лидерската битка“ – столичния 25 МИР, е Бойко Рашков

Денков не разбирал "драмата"  с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Денков не разбирал "драмата" с отпадането на Явор Божанков от листите на ПП-ДБ

Попитан защо Бойко Рашков води листа в София Николай Денков посочи, че 25 МИР е място, където стават тежки сблъсъци