Инструментът ще засили обмена на информация
Държавите членки на Г-7 разработват механизъм за контрол върху спазването на санкциите, наложени на Русия, предаде Блумбърг с позоваване на свои източници.
Според агенцията става дума за създаване на "координационен механизъм за прилагане" на санкционния режим. Инструментът ще засили обмена на информация за спазването на санкциите и включва предприемането на действия срещу държави и компании, които са заподозрени в оказване на помощ на Русия чрез "заобикаляне или нарушаване" на ограниченията.
Освен това Г-7 възнамерява да обърне специално внимание на спазването на предишни ограничения, наложени на Русия. Загриженост относно контрола на режима на санкции изразяват Съединените щати.
Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и САЩ, които са членове на Г-7, заедно с Европейския съюз планират да засилят натиска върху компаниите, които евентуално помагат на Русия да заобиколи ефекта от санкциите, като затегнат съществуващите мерки. Дипломатическият натиск ще бъде засилен и върху страните, които помагат на Москва. Очаква се ЕС да представи десетия пакет от санкции срещу Русия на 24 февруари - годишнината от началото на нахлуването в Украйна. /БГНЕС
Още от Свят
Естония: Русия иска да пречупи духа на украинската нация
Противоречиви сигнали към Киев след забраната на Зеленски на руското анимационно филмче "Маша и мечока"
„По-добре би било, ако той беше на мястото на скелета“: Сибига заявява, че ще ускори края на войната
Единствената пречка пред мира остава Путин, което задължава Украйна да засили максимално усилията за постигане на мир, смята външният министър на Украйна
Войната с дронове между Украйна и Русия навлиза в критична фаза
Двете държави се състезават, за да видят коя може да построи по-бързи дронове в битката за надмощие в кървавия конфликт