Инструментът ще засили обмена на информация
Държавите членки на Г-7 разработват механизъм за контрол върху спазването на санкциите, наложени на Русия, предаде Блумбърг с позоваване на свои източници.
Според агенцията става дума за създаване на "координационен механизъм за прилагане" на санкционния режим. Инструментът ще засили обмена на информация за спазването на санкциите и включва предприемането на действия срещу държави и компании, които са заподозрени в оказване на помощ на Русия чрез "заобикаляне или нарушаване" на ограниченията.
Освен това Г-7 възнамерява да обърне специално внимание на спазването на предишни ограничения, наложени на Русия. Загриженост относно контрола на режима на санкции изразяват Съединените щати.
Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и САЩ, които са членове на Г-7, заедно с Европейския съюз планират да засилят натиска върху компаниите, които евентуално помагат на Русия да заобиколи ефекта от санкциите, като затегнат съществуващите мерки. Дипломатическият натиск ще бъде засилен и върху страните, които помагат на Москва. Очаква се ЕС да представи десетия пакет от санкции срещу Русия на 24 февруари - годишнината от началото на нахлуването в Украйна. /БГНЕС
Още от Свят
Стармър обяви напускане и на премиерския пост, и на лидерството на Лейбъристката партия
Приемам го с достойнство, каза премиерът на Великобритания. По думите му, многократно му е било казвано, че партията е „приключила“, но той е доказал, че тези хора грешат
След преговорите между Иран и САЩ: Швейцария очаква веднага да започнат техническите договорки
Посредниците Пакистан и Катар съобщават, че преговарящите са постигнали съгласие по „пътна карта за сключване на окончателно споразумение в рамките на 60 дни“
Руски дрон удари дома на многочленно семейство в Сумска област, има жертви
Под процесуалното ръководство на Сумската областна прокуратура е образувано досъдебно разследване за извършване на военни престъпления, довели до смъртта на хора