Домбровскис: Няма индикации за проблеми със сигурността на доставките на петролни продукти в ЕС
По думите му Брюксел приветства решението на Вашингтон да санкционира двете най-големи руски петролни компании
Европейският комисар Валдис Домбровскис увери, че няма опасност от недостиг на горива в ЕС заради американските санкции срещу "Роснефт" и "Лукойл". По думите му Брюксел приветства решението на Вашингтон да санкционира двете най-големи руски петролни компании заради войната на Кремъл срещу Украйна. Този ход на Белия дом идва в допълнение към европейските санкции, подчерта еврокомисарят в интервю за БНР.
"Във всеки случай ние сме в контакт с държавите членки, включително България, където "Лукойл" притежава някои от тези активи. Правим анализ дали възникват предизвикателства и как най-добре засегнатите страни да се справят с тях. Но на този етап не виждаме никакви индикации, че държавите членки са изправени пред проблеми със сигурността на доставките по отношение на петролните продукти", посочи Домбровскис.
И добави: "В европейското законодателство държавите членки разполагат с достатъчно запаси от петрол, които трябва да стигнат за 90 дни потребление. Ако е необходимо, това осигурява възможност за реакция. Ще дискутираме този въпрос допълнително в координационната група по петрола, чието следващо заседание е насрочено за 12 ноември".
"Колкото до подготовката за въвеждане на еврото в България, първо искам още веднъж да ви поздравя за изпълнението на всички основни критерии и за това, че вече сте на път да се присъедините към еврозоната от 1 януари следващата година. Практическата подготовка върви в пълен ход. Пристигам в България, така че ще мога да разговарям по-подробно с българските власти. Но от това, което виждаме в Европейската комисия досега, процесът като цяло се движи в правилната посока", поясни еврокомисарят.
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.