7 Декември, 2025

Доналд Тръмп: Мога да разбера чувствата на Путин!

Доналд Тръмп: Мога да разбера чувствата на Путин!

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната на Русия срещу Украйна може да се изостри, смята той

Избраният президент на САЩ Доналд Тръмп, чиято инаугурация ще се състои на 20 януари, заяви, че войната на Русия срещу Украйна може да се изостри в бъдеще.

Той направи това изявление по време на пресконференция в Мар-а-Лаго. Републиканецът критикува тактиката на действащия президент на САЩ Джо Байдън по отношение на войната в Украйна.

„Тази война може да стане много по-лоша, отколкото е сега“, добави той.
В същото време, в отговор на въпрос за това колко скоро планира да се срещне с руския диктатор Владимир Путин, за да обсъди войната, Тръмп заяви, че не може да каже:
„Но знам, че Путин би искал да се срещнем. Не мисля, че ще бъде уместно да се срещна след 20-ти, което ме ядосва, защото знаете, че всеки ден загиват хора – много, много млади хора – войници.“

Той подчерта, че войната на Русия срещу Украйна е война, която не би трябвало да се случва. Тръмп отново повтори своята теза, че ако той е бил президент, тази война нямаше да се случи.

Преговори с Русия

Когато новоизбраният президент на САЩ беше попитан дали би се ангажирал да подкрепя Украйна по време на преговорите с Русия, той отговори:

„Е, не бих ви казал, ако беше така.“

Според него „голяма част от проблема“ се състои в това, че  Путин от години заявява, че не иска Украйна да се присъединява към НАТО. Републиканецът допълни, че „може да разбере чувствата на Русия“: „Мога да разбера техните чувства по този въпрос (...) Когато чух как Байдън води преговори, си казах, че това ще завърши с война, и така и стана. Никой не знае повече за НАТО от мен. Ако не бях аз, НАТО сега нямаше да съществува. Аз спасих НАТО, но НАТО ни използва.“

Завършване на войната в Украйна

Тръмп изрази надежда, че ще бъде възможно да се сложи край на войната, която Русия започна срещу Украйна, в рамките на шест месеца.

Той също така заяви, че на Запад разбират, че Украйна не може да бъде част от НАТО. Републиканецът добави, че и той самият споделя тази позиция.

Превод: faktor.bg

 

Сподели:

Коментари (0)

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.