Тръмп даде да се разбере, че Вашингтон няма да продължи безусловната подкрепа за Киев, а Путин вече е постигнал стратегическо предимство. Украйна трябва да отстъпи някои свои територии, за да се стигне до примирие
Украйна ще загуби част от територията си, ако конфликтът бъде разрешен. Това заяви днес президентът на САЩ Доналд Тръмп в интервю за Fox News.
"Той (руският президент Владимир Путин) ще вземе някои неща. Искам да кажа, те са се борили и той е спечелил определени териториални придобивки“, заяви той.
Така американският лидер отговори на въпрос дали смята Путин за готов или отворен към идеята за прекратяване на конфликта "без да се отнема значително имущество от Украйна“, като допълни отговора си с шега:
"Знаете ли, ние сме единствената държава, която влиза, печели война и след това си тръгва.“
Тръмп коментира и въпроса за военните доставки за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Той заяви, че не може да застраши Съединените щати, като прехвърля оръжия на Украйна за сметка на американските интереси.
"Не можем да прехвърлим всичките си оръжия на Украйна. Просто не можем да направим това. <…> Не мога да застраша Съединените щати“, уточни той.
В петък Тръмп се срещна с украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон. Според CNN той е обявил по време на срещата, че Украйна няма да получи ракетите с голям обсег. Axios отбеляза, че преговорите са били напрегнати, като американският лидер е изглеждал твърд в решението си.
Още от Свят
Руски топ икономист: Русия се връща в 90-те, катастрофата на икономиката е неизбежна
„Расте една беда, която се нарича дебиторска задлъжнялост. Казано просто – не ви плащат за това, което сте продали“, обяснява Игор Липсиц
Готов ли е Путин да плати с главата на Асад за базите в Сирия?
Сирия няма да стане васал на нито една от регионалните държави - нито на Турция, нито на ОАЕ, нито на Саудитска Арабия, като при това зависимостта й от Русия ще намалява все повече
Гърция погасява предсрочно 13 млрд. евро дълг - задлъжнялостта й пада под нивото на Италия
Планът включва погасяване на заеми за около 2,5 млрд. евро към Европейския механизъм за стабилност, както и на облигация за 2,2 млрд. евро с падеж през 2027 г.