24 Май, 2025

Доналд Тръмп пак се нахвърли върху Зеленски

Доналд Тръмп пак се нахвърли върху Зеленски

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Това е най-лошото изявление, което можеше да направи, и Америка няма да търпи това дълго!“ , написа той в своята мрежа Truth Social

Президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп отново нападна президента на Украйна Володимир Зеленски за думите му, че до края на войната има още „много, много дълъг път“.

Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон „няма да търпи“ реториката на Володимир Зеленски още дълго, докато президентът на САЩ се подготвяше да се срещне с висшия си екип след катастрофалния спор с украинския лидер в Овалния кабинет.

„Това е най-лошото изявление, което можеше да бъде направено от Зеленски, и Америка няма да го търпи още дълго време. Този човек не иска да има мир, докато има подкрепата на Америка“, написа Тръмп в своята социална мрежа Truth Social. 

Американският президент се прицели и в европейските лидери, които се срещнаха със Зеленски за кризисни разговори в Лондон през уикенда. Той каза, че те „категорично са заявили, че не могат да се справят с работата без САЩ“, предаде АФП.

„Вероятно не е било най-подходящото изявление, което е било направено по отношение на демонстрацията на сила срещу Русия. Какво си мислят“, написа той в Truth Social.

Това изказване на Тръмп дойде след среща между него, вицепрезидента Джей Ди Ванс и Зеленски в Белия дом на 28 февруари, която се превърна в необичаен спор пред камера.

Тръмп и Ванс надигнаха глас и обвиниха украинския президент в неуважение и неблагодарност за американската военна помощ, тъй като Зеленски настояваше за американски гаранции за сигурност като част от всяко примирие.

Решаващата сделка, даваща на Вашингтон преференциален достъп до минералните ресурси на Украйна, остана неподписана.

Тръмп ще се срещне с главните си съветници днес, 3 март, за да обсъди следващите стъпки по отношение на Украйна, посочи съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц.

Служители на Белия дом не потвърдиха доклада на информационната агенция Axios, според който Тръмп обмисля да прекрати цялата военна помощ за Киев след разправията.

Европейските лидери, които предложиха мироопазващи сили, за да гарантират всяко прекратяване на огъня, но също така искат американски „предпазен механизъм“, се срещнаха в Лондон на 2 март в отчаян опит да разрешат спора.

На 3 март държавният секретар на САЩ Марко Рубио разговаря по телефона с британския външен министър Дейвид Лами, за да обсъдят срещата на лидерите в Лондон.

Рубио „потвърди, че САЩ са готови да преговарят за прекратяване на конфликта между Украйна и Русия и ще продължат да работят с Обединеното кралство за постигане на мир в Украйна“, заяви говорителят на Държавния департамент Тами Брус. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Не търся споразумение с ЕС, митата ще са  50%

Тръмп: Не търся споразумение с ЕС, митата ще са 50%

Според него, европейците „не се отнесоха към САЩ както трябва“ . Скот Бесент даде да се разбере, че заплахите на президента са насочени към оказване на натиск върху Съюза по време на преговорите за евентуална сделка.

Александър Невзоров:  Путин и неговият клуб от старчески вампири са примитивни, кръвожадни глупаци

Александър Невзоров: Путин и неговият клуб от старчески вампири са примитивни, кръвожадни глупаци

Тази война, както вече знаем, нямаше никаква причина, освен халюцинациите на руския диктатор. Но това вече няма значение — важно е накъде се движи историята

12 души са ранени при нападение с нож на главната жп гара в Хамбург

12 души са ранени при нападение с нож на главната жп гара в Хамбург

Това съобщиха от местните полиция и пожарна, предаде АФП