6 Декември, 2025

Доналд Туск: Мирните преговори за Украйна биха могли да започнат през зимата на тази година

Доналд Туск: Мирните преговори за Украйна биха могли да започнат през зимата на тази година

Снимка: БГНЕС/ EPA

Полският премиер съобщи, че Макрон ще бъде при него на12 декември и ще информира за резултатите от разговорите в Париж

Полският министър-председател Доналд Туск дава сигнали за възможни мирни преговори с Русия и ще обсъжда това с други европейски лидери,докато Варшава се подготвя да поеме ротационното председателство на ЕС . Дали не си правят сметката без Москва?   

 

Полският премиер Доналд Туск заяви, че мирните преговори за прекратяване на руската война в Украйна могат да започнат тази „зима“.

Това съобщение идва, докато Варшава се подготвя да поеме ротационното председателство на ЕС през януари, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Туск също така обяви серия от предстоящи разговори с чуждестранни официални лица.

„Нашето председателство ще бъде особено отговорно за това как ще изглежда политическият пейзаж, може би как ще изглежда ситуацията по време на (мирните) преговори, които биха могли да започнат - въпреки че все още има въпросителни - през зимата на тази година. Днес ще имам възможността да говори за това с президента Володимир Зеленски“, каза Туск.

Полша е силен поддръжник на Украйна, откакто Русия започна инвазията преди почти три години.

Държавата членка на ЕС и НАТО служи като важен логистичен център за западната военна помощ за Киев.

Полският премиер съобщи, че „Макрон ще бъде в града вдругиден (12 декември). Той ще желае да ни информира за резултатите от разговорите в Париж“.

Макрон, Зеленски и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп проведоха тристранна среща на 7 декември в Париж. Туск я определи като „кратка, но важна“.

Той добави, че германският опозиционен лидер Фридрих Мерц – които е начело в проучванията на общественото мнение преди изборите през февруари, също ще пристигне в Полша след посещение в Киев.

Полският министър-председател каза, че е „в постоянен контакт“ със скандинавските и балтийските съюзници, „които виждат в Полша и полското председателство на ЕС лидер“ в инициативите за укрепване на мира между Украйна и Русия.

„Разговарях с шведския министър-председател, а след десетина часа естонският министър-председател ще бъде тук, във Варшава“, добави Туск. 

Сподели:

Коментари (0)

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.