Следващият протест може да бъде учредително събрание на открито
Антируски. Антиолигархичен. Античенгеджийски.
Такъв беше вчерашният протест пред Министерския съвет, иницииран отМанол Глишев. Безспорен успех, за който го поздравявам. Но за какво беше "про"?
Знам, че един протест, особено в България, няма за цел да създава. Той иска да премахва - човек, управление, модел. 36 години участвам в такива протести - от "Долу БСП!", през "Долу Боко и Шиши!" до "Долу Радев!"(все едно не са едно и също). Скачах, защото не съм червен. Танцувах, защото не съм ченге. Ако Манол каже, ще направя и челна стойка, за да не съм...какво? Радевист, путинист, изолационист? Някакъв -ист?
Крайно време е, когато изляза на площада, да кажа
какво СЪМ и ЗА КАКВО съм
Първият отговор е лесен, даде го щурецът Маричков: "Аз съм просто човек!" Трудният отговор е: ЗА КАКВО СЪМ? За Украйна, за Европа, за щастие, за благоденствие, за световен мир? Не е достатъчно. Нищо от това не зависи от мен, след като избера представителите си във властта. Всеки от тях без изключение изкачва стълбата на Смирненски и за броени дни принцовете (разбирай олигархията и ченгетата, срещу които сме го избрали да се бори), му стават братя. И това не са наши персонални грешки - за 36 години барем веднъж щяхме да уцелим верните хора. Грешката е в СИСТЕМАТА и именно тази грешка площадът трябва да отстрани.
Трябва да смени СИСТЕМАТА,
а не хората, които я олицетворяват.
Коя СИСТЕМА обаче? И този призив сме го чували, и много борци със системата яко захлебиха, докато се борят с нея. Помните ли горчивия виц от края на комунизма: "Най обичам да ме преустройват хора, дето вече са се устроили!" Властта развращава, абсолютна власт развращава абсолютно. Трябва да си Исус или Ганди, за да й устоиш.
Трябва да променим СИСТЕМАТА НА ПАРТИИТЕ, а не СИСТЕМАТА НА УПРАВЛЕНИЕ. Управляват хора. Когато те приемат и законите, и контролират спазването им, никой не може да им попречи да крадат. Системата на партиите може да се промени, като се създаде НОВ МОДЕЛ ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ.
Гражданска партия
Кой, ако не площадът, може да го направи? Кога, ако не сега, трябва да го направи?
Какво означава "гражданска партия?" Означава партия, която няма да се затваря в апарати, да се управлява от тесни кръгове,
и да се откъсва от обществото. И в която гражданите ще участват във вземането на решенията. Такава партия ще работи ЗАЕДНО с обществото. Ще си партнира с активни граждани, граждански инициативи, неправителствени организации,
професионални и експертни общности по определени казуси и законодателни инициативи. Ще си партнира, няма да ги използва!
За да се гарантира това, въпросната партия трябва да излъчва политическите си представители така, както Форумът за демократично действие, от който и аз съм част, искаше да излъчи общ кандидат-президент на т. нар. "демократична общност": чрез отворени предварителни избори. Не успя, защото партиите не пожелаха. Не пожелаха, защото партийните елити, веднъж избрани, а най-често - самоизбиращи се, се затварят в себе си и водят политики, откъснати от хората. Таман са си нагласили схемите, уговорили сглобките, и ти искаш да им разбуташ къщичката! Даже ги караш да си я разрушават сами като инвеститор Баба Алино! Как ли? Ами като им използваш ППО-тата (за по-младите: ППО е първична партийна организация, така се наричаха местните организации на компартията, по чийто модел са правени всички сегашни партии), и им харчиш от субсидията, тоест,
бъркаш им в паничката
Е няма как да стане!
Ако кандидатите за определени позиции във властта се избират чрез отворени предварителни избори, те придобиват неоспорима обществена легитимност. А ако в допълнение партийното ръководство на бъдещата партия се раздели от политическото й представителство, авторитаризмът на партийния апарат и корупцията в общините и парламента, драстично ще намалеят.
Но това ще стане само ако бъдещата партия се създаде като обществена платформа, която работи заедно с обществото, и прави политика заедно с хората, а не вместо тях. Иначе няма смисъл.
Да, някой трябва да я направи. И този някой е площадът.
Следващият протест може да бъде учредително събрание
на открито. Ако излезе с такава заявка, площадът ще разчисти и присламчили се към протестите скрити поддръжници на олигархията, чиято истинска цел е да го разединят и компрометират, и платени провокатори, и нарцистични хвалипръцковци.
Ако нещата потръгнат, до есента партията може да се регистрира. Ако реши, може да издигне и своя кандидат-президент!
А пък аз, като се събудя след следващия протест, ще видя дали краката ми пак не са отвити.
Още от Улицата
Шофьор с 500 грама фентанил залови полицията в Пловдив
В контекста на черния пазар това количество представлява изключително сериозен обем поради високата токсичност и силата на действие на този вид опиати.
Порязаха с 5 милиона евро парите за вероизповеданията
Стъпките в тази посока се предприемат заради огромния дефицит, който управляващите се опитват да намалят с мерки, които нямат нищо общо с реформи
Може ли финансовият ни министър да бъде по-образован?
Комисията по досиетата не е агенция по целесъобразност, а институция по закон с конкретен обществен мандат, свързан с достъп до архивите на нашето и вашето минало!