14 Май, 2026

Доставките на оръжие за Украйна по програмата PURL набират скорост: в НАТО съобщиха цифрите

Доставките на оръжие за Украйна по програмата PURL набират скорост: в НАТО съобщиха цифрите

„Лъвският дял от средствата за противовъздушна отбрана постъпва в Украйна именно чрез PURL – това буквално е разликата между живот и смърт“, каза Радмила Шекеринска.

Доставките на американско оръжие за Украйна чрез механизма за бърза помощ PURL по резултатите от годината ще достигнат около 5 милиарда долара. Това съобщи в интервю за „Суспільне“ заместник-генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска.

Тя отбеляза, че става дума за системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и критични резервни части. Също така, по думите ѝ, програмата PURL осигурява най-насъщните потребности на Украйна.

„Лъвският дял от средствата за противовъздушна отбрана постъпва в Украйна именно чрез PURL – това буквално е разликата между живот и смърт“, каза тя.

По думите на чиновничката, логистиката към Украйна работи денонощно чрез хъбовете в Полша и Румъния. А финансирането на пакетите осигуряват европейските съюзници, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Шекеринска отбеляза още, че въпреки значителните доставки, на Киев „винаги му трябва повече ПВО“. А отбранителната промишленост на страните от НАТО увеличава производството, за да покрие този дефицит, добави тя.

Програмата PURL: какво е известно

По-рано генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че Украйна получава месечно въоръжение за около 1 млрд. долара по програмата PURL. По думите му Европа ще продължи да доставя оборудване от собствените си запаси. Въпреки това, след 3–4 години война тези запаси намаляват, отбеляза Рюте.

Също така медиите по-рано научиха, че САЩ оказват натиск върху Гърция, за да се присъедини към програмата PURL. На Гърция е предложено да подпише рамково споразумение, за да демонстрира своята ангажираност, като въпросът за размера на вноската бъде оставен за по-късно.

Сподели:

Коментари (0)

 The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

The Wall Street Journal: САЩ сериозно обсъждат спасението на путинския режим

В статията се казва, че в западните политически и военни среди съществуват групи, които смятат за необходимо натискът върху Кремъл да продължи, докато Русия не плати висока цена за войната

Полша: Няма НАТО без САЩ

Полша: Няма НАТО без САЩ

Според полския президент „единството, отговорността и трансатлантическата солидарност остават днес най-важните условия за ефективно възпиране и поддържане на сигурността на целия регион“.

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия,  половината сте с български паспорти

СДСМ: ВМРО сте пробългарска партия, половината сте с български паспорти

"Вие не защитавате македонската идентичност. Вие я използвате, за да блокирате Европа и да защитите вашата престъпна империя“, пише в партийната позиция.