20 Август, 2026

Радев объркал гражданите, вече си представяли как оспорват административни актове в КС

Радев объркал гражданите, вече си представяли как оспорват административни актове в КС
Румен Радев

Президентът Румен Радев заяви, че ако отново бъде избран за държавен глава, ще представи нов проект за конституция. Оказва се, че той обаче очевидно е объркал гражданите, след като не иска да разкрие какво крие в папката си. Другият кандидат за президент проф. Анастас Герджиков го призова днес да покаже преди балотажа какви са предложенията му и заподозря, че може би ще иска да промени правомощията на държавния глава.

Експертът по конституционно право доц. Наталия Киселова "преведе" пред BGonAir какво е искал да ни каже Радев. Нейните опасения са, че хората ще останат с погрешна представа от това, което е констатирал. 

"Става дума за промени, които да внесат изменения и допълнения към действащата Конституция. Това, което вчера президентът каза, се отнася до допълване на възможността на гражданите да сезират Конституционния съд (КС). Президентът уточни, че става дума и за промени в закона за КС, за което е необходим действащ парламент", заяви Киселова.  

Тя сподели притесненията си, че част от гражданите вече си представят как оспорват съдебни решения и административни актове. Но не става дума за това, категорична е доц. Киселова. "Това е негово последователно поведение. Беше отговор на въпрос, не е направил специално изявление. Радев не е коментирал други предложения, беше в контекста на започване на мандата на двама от съдиите в КС", уточни експертът по конституционно право пред Bulgaria ON AIR.

Тя призна, че законодателството ни през последните години не е от най-добрите, но отбеляза, че още в Конституцията трябва да се предвиди кои са критериите, спрямо които трябва да бъде сезиран КС. "Окончателният списък на народните представители трябва да стане ясен в неделя и да бъде представен на обществото в понеделник-вторник. Около 24-25 ноември е възможно да бъде издаден указ за свикване на Народното събрание", заяви доц. Киселова.

Сподели:
Йовчев за заплахата от Иран: Може да е хибридна атака, но нека помолим Гърция да придвижи „Пейтриът“ към нас

Йовчев за заплахата от Иран: Може да е хибридна атака, но нека помолим Гърция да придвижи „Пейтриът“ към нас

Ние трябва да помолим отново гръцката страна, по линия на партньорството, да придвижат една от системите „Пейтриът“ близо до нашата граница, посочи бившият вътрешен министър

Шаламанов: Прелитането на руски самолет над България е прецедент - създава риск и води до противопоставяне

Шаламанов: Прелитането на руски самолет над България е прецедент - създава риск и води до противопоставяне

Бившият военен министър зададе и провокативния въпрос: Защо Сърбия поиска помощ от Русия за пожарите, а не от ЕС

Горещо, температурите достигат 38°, малко облаци засенчват само планините на юг

Горещо, температурите достигат 38°, малко облаци засенчват само планините на юг

Максималните температури - между 33° и 38°, за София – около 34°. По Черноморието ще е предимно слънчево, максималните температури - между 26° и 30°.

Коментари (0)