3 Февруари, 2026

Доц. Кунчев: Трябва да гоним средноевропейско ниво на ваксинацията, ако не искаме да се превърнем в „Ковид-гето“

Доц. Кунчев: Трябва да гоним средноевропейско ниво на ваксинацията, ако не искаме да се превърнем в „Ковид-гето“

доц. Ангел Кунчев

Има едни 48% от хората, които трябва да бъдат привлечени във ваксинационната кампания, посочи специалистът

Излизаме от предната вълна, но след празниците ще ни достигне и вълната на „Омикрон“, която порази Западна Европа. Това заяви в студиото на Би Ти Ви доц. Ангел Кунчев.

Има тенденция на задържане на заболяемостта. Процентът не е нисък, което е обезпокоително, защото същевременно идва новата вълна. Това, с което се сблъсква Великобритания, е цунами заради бързината, с която се разпространява „Омикрон“. Поради това, че обхваща много хора, ще създаде отново проблеми на болниците. Остава да видим как това ще се отрази у нас, коментира специалистът.

Доц. Кунчев прогнозира, че вероятно след празниците у нас ще бъде кризисния момент за „Омикрон“. Но не може да кажа дали „Омикрон“ вече е на наша територия, преди да е излязла  пълната секринация на вируса, което ще стане най-вероятно в първите дни на новата година.

Заради ниското ваксинационно покритие ние ще караме по-тежко и ще даваме повече жертви и при вълната от „Омикрон“. Здравните власти имат план, но е добре да отпаднат емоциите и политическите влияния. Важно е да правим това, което трябва. Трите избора доведоха до голяма експлоатация по темата с пандемията, подчерта доц. Кунчев.

Той изтъкна, че една държава се е провалила, когато не са доставени ваксини, необходими за имунизацията на хората и не е била създадена организация за това. Той не отрече, че не е била направена най-добрата информационна кампания и посочи, че има около 10-15%, които по никакъв начин не може да бъдат убедени да се имунизират. Но има едни 48%, които или се страхуват, или се колебаят – тези хора трябва да бъдат привлечени във ваксинационната кампания. 

Трябва да гоним средното европейско ниво, ако искаме да не се превърнем в „вирусно гето“ и много се надявам до това да не се случи

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици

Борисов: Когато греша, си признавам - правя изводи и не се хващам на хора и ръченици

Той посочи, че при избора на шеф на БНБ е настоял да бъде избран човек, с когото да се гарантира влизането на България в еврозоната

 Подкрепяме кандидатурата на Розовата долина за списъка на ЮНЕСКО

 Подкрепяме кандидатурата на Розовата долина за списъка на ЮНЕСКО

Кметът на община Казанлък, Галина Стоянова подчерта важността на институционалната подкрепа от страна на Министерство на туризма и Министерство на земеделието за инициативата

Да, България: Служебното правителство трябва да спре корупционното кранче - да не се презареди

Да, България: Служебното правителство трябва да спре корупционното кранче - да не се презареди

"Видяхме, че в края на редовния кабинет г-н Пеевски се разпореждаше на премиери и министри какво да правят"