29 Март, 2026

Доц.Киселова: Човек като Петър Илиев няма място в правителството, още 2015 стана ясно, че е заимствал от книгата ми

Доц.Киселова: Човек като Петър Илиев няма място в правителството, още 2015 стана ясно, че е заимствал от книгата ми

Наталия Киселова

Това е репутационна щета за Юридическия факултет, казва още магистратът

„Човек като Петър Илиев няма място в правителството“,  заяви доц. Наталия Киселова и обвини номинирания за вътрешен министър от ИТН Петър Илиев, че е преписвал от нейната дисертация “Парламентарен контрол” в книгата си “Компетенцията на Народното събрание”, където има заимствани цели пасажи от труда ѝ.

„Защото плагиатството се наказва тежко и да не се обвинява университетът. А и този човек (Петър Илиев) можеше да загуби мястото си в катедрата. Нормално е това да стане, но когато той има здрав гръб... И аз какво можех да направя? Обявиха конкурс, той искаше да влезе в него, но не успя. И после разправяше, че му спрели развитието“, заяви доц. Киселова пред „anteni.bg“.

На въпрос защо не е съдила Илиев, Киселова отговаря, че е била притисната от колектива и е нямала съюзници. Сега обаче намира такива в медиите. Според нея сега са се променили правилата, по които работи Етичната комисия в СУ “Св. Св. Кирил и Методий” и преди да се обърне към нея, доц. Киселова ще говори с декана и с ръководителя на катедрата. Защото това е репутационна щета за Юридическия факултет.

Петър Илиев не се е свързвал с нея, но през медиите я заплашвал, че ще я съди и “какво ли не”, казва доцентката. Но нейната цел не е да се съдят. “Искам такъв човек да няма място в едно правителство”, категорична е Киселова.

Тя твърди, че изчезването на книгата на Илиев от книжарниците не е мистерия, той я е изтеглил преди месец. Но адвокатска група в мрежата (б. р. става въпрос за фейсбук групата “Правна лудост”) с триста зора успяла да се добере до един екземпляр и направила сравнението. Проверката показва, че в книгата на Илиев от 2015 г. има около 40 страници почти идентичен текст с този в докторската дисертация от 2008 г. на доц. Наталия Киселова. Дисертацията на Киселова е издадена в началото на тази година в книга със заглавие “Парламентарен контрол”.

А как ще действа Етичната комисия на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, ако правителството мине и Петър Илиев вече е избран за министър? “Ще го извикат в комисията, защото той е и преподавател, и ще го разпитат. Всеки има право на защита. Не знам какво решение ще вземе”, казва накрая доц. Наталия Киселова

Журналистът Асен Генов също коментира казуса и заяви, че в момента чете двете книги на доц. Киселова и за него няма съмнение, че цитатите са много точно възпроизвеждани от книгата на доц. Наталия Киселова. Той определи това, като акт да да заимстваш тези и да не се позоваваш на автора.

Генов уточни, че няма да коментира темата с доц. Киселова преди интервюто с нея, но тя искаше да уточни, че въпросът се е политизирал. 

„До колкото разбирам и от изяви на самите партньори на Илиев, те ще съдят всеки, който твърди, че е плагиатствал, всеки който попадне под ударите на такова съдебно произвоство аз бих го свързал с юристи и хора, които биха подкпели финансово едно такова дело“, обяви Генов.  

Той даде за пример дело от преди години в Съда по правата на човека, който е отсъдиб, че да  наречеш политик идиот не е обида и в този смисъл прага на Илиев трябва да е много по-висок от този на всеки един български гражданин. „Както Трифонов си позволява да нарича хората „боклуци“, друг говори за „майцепродавци“, всеки един български политик би трябвало да е готов да срещне, ако по-висока, то поне равна по сила реакция“, заяви журналистът.  
Сподели:

Коментари (0)

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.

Терзиев:  София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Терзиев: София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Кметът на София даде официален старт на пролетната залесителна кампания в землището на град Банкя.