4 Февруари, 2026

Затвор доживот за британец, обучавал деца за атентатори в Лондон

Затвор доживот за британец, обучавал деца за атентатори в Лондон

Британец, който планирал атентати и за тази цел се опитал да вербува десетки деца, които обучавал в джамия след училищните занятия, бе осъден на доживотен затвор, предаде Франс прес.

25-годишният Умар Ахмед Хак искал да нападне 30 обекта в Лондон с оръжия и превозни средства. За тази цел той се опитал да радикализира 55 деца на възраст от 11 до 14 години, съобщи Скотланд ярд.

Намерението му било да се занимава с децата в джамия в Баркинг, Източен Лондон, в рамките на платена програма за извънкласни занимания. Той ги карал да участват в ролеви игри или да гледат пропагандни материали на групировката "Ислямска държава", без знанието на родителите им.

Според полицията Умар Ахмед Хак е смятал да осъществи плана си след няколко години.

Съучастникът на Хак Абутахер Мамун бе осъден на 13 години затвор за опит да набере финансови средства за проекта. Трети обвиняем, Мухамад Абид, бе осъден на 4 години и 3 месеца затвор, защото бил запознат с намеренията им, но не ги съобщил на властите.
Сподели:

Коментари (0)

FT: Космическа обсада - руски кораби шпионират Европа, застрашават нейната сигурност

„Луч-1“ и „Луч-2“ са извършвали "повтарящи се подозрителни маневри" в орбита, пребивавайки опасно близо до ключови европейски спътници

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Руска атака уби двама души в Днипропетровска област

Загинаха 68-годишна жена и 38-годишен мъж - в район Синелниковски

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

САЩ се съгласиха преговорите с Иран да се проведат в Оман вместо в Истанбул

Техеран иска преговорите да бъдат в двустранен формат - само със САЩ, а не с участието на няколко арабски и мюсюлмански държави