5 Декември, 2025

ДПС внася искане за проверка и изслушване на синдиците на КТБ

ДПС внася искане за проверка и изслушване на синдиците на КТБ

Йордан Цонев

ДПС внася искане за изслушване пред парламентарната бюджетна комисия на синдиците на КТБ Ангел Донов и Кристи Маринова, а също и на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Матей Матев, за да се отчетат за процеса по несъстоятелността на КТБ, съобщава Медиапул.бг.

Освен това депутати от движението ще предложат на Сметната палата да разшири започналия одит на фонда за влоговете, така че да включи и ефективността на управлението на синдиците на КТБ.

Това заяви на брифинг в сряда депутатът от движението Йордан Цонев, който обяви, че партията се включва в подновения дебат по темата. По думите му един от поводите за инициативата е подновеният дебат по темата след публикацията в Mediapool от 25 януари, в която се съобщава, че новите управляващи смятат да ревизират процеса по несъстоятелността на източената банка, който продължава вече 7 години. По последни данни за този период синдиците възстановиха около 25% от откраднатите от КТБ преди това над 5 млрд. лв.

Според Йордан Цонев продължават спекулациите по темата с фалита на КТБ, за който има редица разследвания и доклади.

Депутатът припомни и внесените от него и от негови колеги, сред които и Делян Пеевски, промени в Закона за банковата несъстоятелност, с които бе дадена възможност за обезсилване със задна дата на цесиите и прихващанията по време на квестурата на КТБ, когато се случи т. нар. "вторично разграбване" на източената банка.
Впоследствие текстовете за обратното действие бяха обявени за противоконституционни. Въпреки това Цонев твърди, че текстовете са допринесли за възстановяването на 500 млн. лв. в масата на несъстоятелността на КТБ.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

САЩ глобиха компания, обвързана с руски олигарх

Според OFAC, Gracetown е създадена през 2006 г., за да управлява 3 луксозни имота в Ню Йорк и Вашингтон, които Олег Дерипаска е закупил по същото време

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

Нови по-високи стандарти въвеждат банките при отпускане на кредити

През второто тримесечие се наблюдава затягане при фирмените, запазване без изменение при жилищните и разхлабване при потребителските кредити

Русия връща бартерната търговия: сигнал за дълбока валутна криза и икономическа изолация

Русия връща бартерната търговия: сигнал за дълбока валутна криза и икономическа изолация

Поради падащи нефтени приходи и ограничен достъп до международни плащания Кремъл въвежда официални правила за бартерна търговия - разменя зърно и лен за китайски автомобили. Как санкциите блокират плащанията и какво означава това за руската икономика в дългосрочен план?