"ДПС ще продължи да подкрепя важните за страната политики, но и още утре ще продложи на НС създаване на комисия, която да установи всички факти и обстоятелства за ролята на Пеевски в съдебната система и начините за търговия с влияние през държавния бюджет"
"Както знаете, ДПС беше поканено в управленското мнозинство като национално отговорна партия с ясно изразени цели: да гарантира политическа стабилност след политическата криза, и да допринесе за разграждане на модела "Пеевски", превърнал институциите в инструмент на корупция, зависимости и безнаказаност.
Днес, с мотивите, с които влязохме тогава, напускаме това мнозинство."
Това заяви депутатът от АПС Валентин Тончев.
"Вместо демонтаж на този порочен модел, през последните месеци ставаме свидетели на неговото утвърждаване", твърди той.
"Решението е взето на съвместното заседание на Централното оперативно бюро и на ПГ на ДПС-ДПС." - допълва депутатът.
"Държавните институции продължават да се използват за репресии, съдебната система е още по-зависима, корупцията и контрабандата процъфтяват. Въпреки нашите призиви за спазване на подписаното споразумение, и открито и равнопоставено отношение между партньорите в коалицията, за съжаление от ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха санитарния кордон, и категорично демонстрират, че обслужват интересите на един санкциониран по "Магнитски" Пеевски, който еднолично управлява МС.
Водени от отговорността пред българските граждани, заявяваме, че повече няма да подкрепяме мнозинството, което продължава да развива модела на корупция и институционален произвол." - добави Тончев.
"ДПС ще продължи да подкрепя важните за страната политики, но и още утре ще продложи на НС създаване на комисия, която да установи всички факти и обстоятелства за ролята на Пеевски в съдебната система и начините за търговия с влияние през държавния бюджет, каза още Тончев.
Ще обсъдим и подкрепата си за вота на недоверие, чиято тема е за корупцията в страна" - къзват още от партията.
"ДПС остава вярна на принципите на демокрацията, върховенството на закона и на отговорността пред българските граждани", твърди още Тончев. /БГНЕС
Още от България
Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси
Дефицит от 5,7% от БВП, нов дълг до 10,1 млрд. евро и капиталови разходи над 9 млрд. евро очертават модел, който разчита повече на заемно финансиране, отколкото на реформи и фискална стабилност.
Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се
"Трябва да засилим автоматизирания контрол. В НЗОК има достатъчно бази данни и чрез изкуствен интелект и ясни правила да бъдат откривани аномалии"
Анализатор: Кабинетът нарочно излъчва разнопосочни послания във външната политика - това работи само до един етап
"За съжаление, това води не само до объркване, но и до отблъскване на чуждите партньори на България"