28 Април, 2026

Дянков: Бюджетът още го няма по две причини, управляващите правят много пакости

Дянков: Бюджетът още го няма по две причини, управляващите правят много пакости

снимка: архив Faktor.bg

По неговите думи частният бизнес ще трябва да плаща повече за сметка на работещите в държавната администрация и чантаджиите

„Бюджетът още го няма и има две причини според мен. Първата е много широката коалиция – в ляво БСП в последния момент предлага ред промени в данъците и в начина, по който се управлява бюджета. От дясно ИТН се опитва задкулисно да държи дясна дисциплина. В центъра ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“ искат да покажат социален бюджет.“ Така обясни ситуацията около Бюджет 2026 г., с който правителството трябваше вече да е готово в студиото на Би Ти Ви.

„За тази година очакваме 12 млрд. лв. да не ни стигнат“, посочи още бившият социален министър.

„Управляващите правят големи пакости, защото вместо да кажат, че ще има голям дефицит. Мисля, че няма наивник в България, който да смята за тази и следващата година бюджетите ще са на 3% дефицит. Ще се използват какви ли не хватки, за да се крие реалният дефицит“, каза Дянков.

Според него вдигането на социалните осигуровки е най-лошият възможен вариант за вдигане на данъците, защото пряко удря работещите в частния сектор.

По думите му това ще направи още по-голямо неравенството между частния и държавния сектор.

„Около 600 000 души, които работят в различните държавни структури, не се плащат такива осигуровки. За работещите в частния сектор – те ще плащат още повече, за да имаме повече „чантаджии“, заяви Дянков.

„Работодателите са прави, че реално с 10% се увеличават осигуровките, които между работещия и работодателя се разделят 40% на 60%. Има много изследвания, които показват, че 1 процентен пункт увеличаване води около 30 000 работни места в реалния частен сектор, които се губят веднага. А 2 процентни пункта значи, че 60 000 работни места ще се загубят“, обясни Дянков.

„Логиката е, че като си работодател и трябва да плащаш 60% от това увеличаване, ако си голяма фирма, може да си го позволиш. Но ако си по-малка или средна, тогава или съкращаваш работниците, или започваме да им плащаме под масата“, поясни бившият финансов министър.

Сподели:

Коментари (1)

  • 18:52, 6 Ноември, 2025

    Аре и този се изходи по въпроса.

    Отговор
Мартин Димитров: Времето за оправдания свърши, Радев да докаже, че БОТАШ е изгоден за България

Мартин Димитров: Времето за оправдания свърши, Радев да докаже, че БОТАШ е изгоден за България

Според политикът е недопустимо да се сключват дългосрочни договори от служебни правителства и то без санкция от Народното събрание

Рубио: Блокадата на Ормузкия проток е еквивалент на икономическо ядрено оръжие

Рубио: Блокадата на Ормузкия проток е еквивалент на икономическо ядрено оръжие

"Ако Иран се сдобие с ядрено оръжие, Техеран ще държи целия регион като заложник", смята американският държавен секретар

Петролният пазар се затяга: риск от нов скок в цените и спад на търсенето

Петролният пазар се затяга: риск от нов скок в цените и спад на търсенето

Цените на горивата растат, а прогнозите се влошават. Goldman Sachs очаква по-високи стойности на петрола, докато България отчита едновременно силен ръст и едни от най-ниските цени в ЕС – комбинация с потенциален риск за икономиката