12 Март, 2026

Дянков: Каквито и да са конвергентните доклади, може да има изненади за еврозоната

Дянков: Каквито и да са конвергентните доклади, може да има изненади за еврозоната

снимка: архив

По неговите думи много е важно какво ще се случи по време на Европейския съвет на 8 юли, защото дори и един глас против може да се окаже препъни камък по пътя към еврозоната

Влизането на България в еврозоната не е сигурно, дори конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия да бъдат положителни.

Това обясни в студиото на Би Ти Ви председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър Симеон Дянков. И уточни, че изненади може да се очакват по време на Европейския съвет, насрочен за 8 юли.

„Там са 20-е страни-членки на еврозоната в момента, където всеки министър-председател може да каже „Приятни са ни България, но имаме следните резерви“. Аз не вярвам това да се случи, но там е Роберт Фицо от Словакия, който напоследък по различни теми взима обратни на мнозинството решения“, посочи Дянков и допълни, че дори един глас може да ни препъне по пътя към еврозоната.

Финансистът каза, че не знае какво пише в докладите и добави, че не вярва някой да е запознат със съдържанието им, защото се пише до последния момент. Очаква се документът да бъде готов на 4 юни.

„Чернова със сигурност има, защото този доклад се готви по модел, така че този модел е ясен – гледат се критериите, а те се обявяват предварително – ние ги изпълняваме. Това, което не е ясно и ще ни каже докладът е дали това изпълнение е стабилно“, уточни експертът.

Дянков изрази изненадата си, че управителят на Българската народна банка Димитър Радев е коментирал темата, защото това не помага за крайния резултат. По думите му, ако докладите са положителни, финансовите министри на ЕС трябва да ги приемат.

Финансистът определи като „добър тактически ход“ предложението на президента Румен Радев да се проведе референдум за еврото, въпреки че Народното събрание отказа да го разгледа: „Само той печели от това връщане. Има много страхове на хората, които нито БНБ, нито МФ са отговорили – инфлация, доходи. Сега изглежда, че не му се отвори парашута, но след като влезем в еврозоната той ще каже „Видяхте ли“.

Според него социологическите проучвания в последните пет държави, приели единната европейска валута, показват, че има неразбиране сред гражданите относно парите им.

„Създаде се известна суматоха от гледната точка на президента, правителството правилно, бързо се опита да покрие темата като призова Народното събрание да не продължи напред. Засега тази тема е затворена. Но след влизането ни в еврозоната ще има пак отваряне“, заяви Дянков.

Сподели:

Коментари (0)

Банкови гиганти напускат Дубей заради ирански заплахи

Банкови гиганти напускат Дубей заради ирански заплахи

Ситуацията около банковия сектор ескалира след като иранско военно командване официално обяви, че банките и финансовите институции в региона вече са легитимни цели

Отново завой в курса на еврото

Отново завой в курса на еврото

Най-висок курс в последния месец еврото има на 15 февруари 2025 - единната европейска валута бе със стойности от 1,872 щатски долара

Тръмп отваря нов търговски фронт, прави първи стъпки към нови глобални санкции

Тръмп отваря нов търговски фронт, прави първи стъпки към нови глобални санкции

Разследването за излишния промишлен капацитет е насочено към Европейския съюз, Китай, Япония, Индия и други страни и може да засили напрежението с тези търговски партньори