"Няма промяна в реториката на съвместната комисия". Това заяви Драги Георгиев, съпредседател на македонската част на Смесената комисия по исторически и образователни въпроси, предаде БГНЕС. Той коментира последното изказване на съпредседателя на българската част проф. Ангел Димитров, че в комисията няма напредък „поради неподготвеност на колегите да приемат, че имаме обща история, която започва през средните векове“.
Доколко ще бъде възможно да се доближат позициите, зависи и от двете страни. Но с подобни изявления другата страна определя предварително посоката, в която ще протичат срещите. Няма промяна в реториката и в разбирането на българската страна, а докато това е така, не очаквам да има напредък. Когато едната страна обвинява другата, че не иска да приеме абсолютната истина на първата, не може да се очаква напредък в процеса. Българската страна настоява за обща история, която започва през средните векове. Ние не бягаме от общата история, но тя не трябва да се разбира по начина, по който прави това българската страна – че историята от средните векове до 1945 г. е обща. Ако е така, тогава това изобщо не е обща история, а историята на един и същ народ. Подобен подход е ненаучен, не е исторически, а е единствено политическо тълкувание. С тази постоянна реторика всъщност се минира изходът от срещите“, заяви Георгиев за вестник „Свободен печат“.
Той потвърди, че е договорено до края на май да се проведат три срещи. Последния път уговорката е била те да се проведат до края на юни, но на междуправителствената среща в София миналата седмица е договорено този срок да бъде съкратен, за да може комисията да допринесе за новата динамика в отношенията между двете държави.
Следващото заседание на комисията ще се проведе към края на февруари в София, тъй като последната среща на живо беше в Скопие. Във връзка с липсата на член на комисията след напускането на Ванчо Георгиев, съпредседателят заяви, че в близките дни ще представят предложение до МВнР, но не очаква комисията да е в пълен състав за следващата среща. Досега историческата комисия е предоставила на правителствата в София и Скопие препоръки за съвместно честване на пет личности: цар Самуил, братята Кирил и Методий, Св. Константин и Св. Наум Охридски.
Фактор
Доколко ще бъде възможно да се доближат позициите, зависи и от двете страни. Но с подобни изявления другата страна определя предварително посоката, в която ще протичат срещите. Няма промяна в реториката и в разбирането на българската страна, а докато това е така, не очаквам да има напредък. Когато едната страна обвинява другата, че не иска да приеме абсолютната истина на първата, не може да се очаква напредък в процеса. Българската страна настоява за обща история, която започва през средните векове. Ние не бягаме от общата история, но тя не трябва да се разбира по начина, по който прави това българската страна – че историята от средните векове до 1945 г. е обща. Ако е така, тогава това изобщо не е обща история, а историята на един и същ народ. Подобен подход е ненаучен, не е исторически, а е единствено политическо тълкувание. С тази постоянна реторика всъщност се минира изходът от срещите“, заяви Георгиев за вестник „Свободен печат“.
Той потвърди, че е договорено до края на май да се проведат три срещи. Последния път уговорката е била те да се проведат до края на юни, но на междуправителствената среща в София миналата седмица е договорено този срок да бъде съкратен, за да може комисията да допринесе за новата динамика в отношенията между двете държави.
Следващото заседание на комисията ще се проведе към края на февруари в София, тъй като последната среща на живо беше в Скопие. Във връзка с липсата на член на комисията след напускането на Ванчо Георгиев, съпредседателят заяви, че в близките дни ще представят предложение до МВнР, но не очаква комисията да е в пълен състав за следващата среща. Досега историческата комисия е предоставила на правителствата в София и Скопие препоръки за съвместно честване на пет личности: цар Самуил, братята Кирил и Методий, Св. Константин и Св. Наум Охридски.
Още от България
Христо Панчугов: Позицията на кабинета - налага се да похарчим едни пари, е откровено безобразие
Когато говори за мир, посланието на Радев е - Украйна да се предаде, да умре, а хората да спрат да се борят за свободата си, подчертава политологът
Днес е първият протест срещу управлението на Румен Радев – изходът зависи от нас
Правителството ще продължи неотклонно своите политики, прикрити зад познатите пропагандни клишета с дефанзивно ударение: „защита на националния интерес“, „защита на българския суверенитет“, „защита на българския патриотизъм“, но чрез тях ще обслужват руските геополитически интереси
Военна техника се движи по пътищата на страната
По републиканската пътна мрежа ще преминат автоколони с военнослужещи и военна техника от въоръжените сили на Република Франция и от въоръжените сили на Полша за участие в учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“