29 Март, 2026

ДС разработвала регент - опасен буржоазен елемент, който саботирал БКП

ДС разработвала регент - опасен буржоазен елемент, който саботирал БКП

Венелин Ганев (вторият от ляво на дясно), снимка: Изгубената България

Това е документирано в сборник на Комисията по досиетата

Държавна сигурност не се е спряла пред нищо при разработването на врагове на комунистическата партия, включително и не е имала респект от важни политически фигури, оцелели при терора след 9 септември 1944 г.

Един от разработваните високопоставени лица е проф. Венелин Ганев, един от регентите на малолетния Симеон Сакскобургготски.

ДС определя юриста дипломат като „обект от национален мащаб” и започва да го разработва през 1950 г., когато той е принудително изселен в гр. Дряново.

След 9 септември 1944 г. той „всячески се е старал да саботира мероприятията на ОФ и на БКП” е записано в документа на ДС, съобщава desebg.com.

Той представлява строго поверително предложение за завеждане на активна разработка „ВЕЙГАН” на лицето проф. Венелин Ганев.

То е утвърдено през юни 1950 г. от зам.-директора на Дирекция Държавна сигурност.

Първоначално Ганев е изселен в Плевен през 1947 г. Подозиран е за това, че поддържа контакти с американски и британски дипломати.

Впоследствие е преместен в Дряново. Бил е въдворен и в ТВО „Ножарево” през 1949 г.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и юриспруденцията 1944-1975” на Комисията по досиетата, 2015 година.

regent_doc.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

Зверствата в концлагера „Слънчев бряг“ ставали по устни указания на Мирчо Спасов

За съществуването си до април 1962 г. през лагера преминават над 1500 души, а след промените военна прокуратура установява, че 151 лагеристи са намерили смъртта си в него.

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката!  Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

Бойко Борисов: Същите тия хора са дарители на партията на Копринката! Всяко решение на Гюров може да се окаже нелегитимно

По този повод лидерът на ГЕРБ напомни, че може да се повтори казуса с чуждото гражданство на бившия лидер на ПП Кирил Петков.

Терзиев:  София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Терзиев: София ще бъде по-добро място за живеене и след 20, и след 50 години

Кметът на София даде официален старт на пролетната залесителна кампания в землището на град Банкя.