Държавна сигурност си е вярвала, че активните мероприятия, които провеждала срещу САЩ в началото на 80-те години на ХХ век под формата на компромати, оказване на влияние, разобличаване и т.н. са били успешни.
Това разкрива документ на Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването), който desebg.com публикува. ПГУ е структурата, в която е организиран специален отдел за подготовка и провеждане на активни мероприятия (АМ) зад граница по през последните две десетилетия на комунистическия режим в България.
Документът представлява строго секретна справка относно: Ефектът от провежданите АМ срещу САЩ и НАТО за последните две години. Той е от 1983 г. и отчетът в него обхваща периода 1981-1982 г.
„Крайна цел на провежданите от нас и съвместно с братските органи АМ за този период е била проваляне на външнополитическия курс на САЩ и НАТО към конфронтация и засилено въоръжаване, налагане на силата на силата и военната заплаха в международните отношения“, е посочено в справката.
ДС си въобразявала, че е оказвала влияние върху „определени среди в САЩ“. Това, според ПГУ-ДС ставало чрез засилване на антивоенните настроения в САЩ и съюзните ѝ страни, подкрепа на антиамерикански и антинатовски настроения в Западна Европа и Третия свят.
По ирония времето, за което ДС отчита успешните си компроматни мероприятия, съвпада с първия мандат на президента Роналд Рейгън, чиято външна политика срещу Източния блок начело със СССР води до разпада на съветския лагер и тоталитарните комунистически режими в страните от него.
Нещо повече, въпреки опитите на ДС да компрометира самия президент Рейгън той се превръща в доминиращата политическа фигура на 80-те години на ХХ век, преизбран е за президент през 1984 г. и изкарва втория си мандат при още по-голяма популярност.
Документът е включен в сборника „ПГУ-ДС и Варшавският пакт срещу НАТО 1959-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2015 година.


Още от България
"Тапи" от коли блокираха АМ „Тракия“ при „Траянови врата“, има и леки ПТП-та
Вътре в самия тунел движението е почти спряло и в двете ленти, като колите се придвижват с едва няколко километра в час
Заловените край Бургас мигранти останали дни в гората без храна
Те чакали трафиканта да ги вземе. През последните три дни не са имали абсолютно никаква храна. Наложило се е да ядат плодове и дори трева, за да оцелеят.
Недостигат спасители по плажовете, дрон ще спасява на Синеморец
Заради недостига на кадри част от плажовете търсят нетрадиционни решения. На плаж "Бутамята" от дни работи първият в страната дрон за водно спасяване.