9 Юли, 2026

ДС: Трябват ни качествени агенти сред турците, особено жени

ДС: Трябват ни качествени агенти сред турците, особено жени
снимка: Изгубената България

За това свидетелства секретно разпореждане от януари 1960 година, публикувано в сборник с документи на Комисията по досиетата

В началото на 60-те години на ХХ век комунистическият режим се е насочил към придобиване на нова агентура сред турското малцинство в НРБ, като е осъществявал подбор по определени признаци. Новите агенти е трябвало да бъдат из средите на мюсюлманското духовенство, интелигенцията и авторитетите на това малцинство, като особено внимание на се е обръщало на жените, имащи възможности да посещават съседни райони – учителки, акушерки, лекарки и др.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретно разпореждане до началниците на Окръжните управления на МВР-ДС от началника на Трето секретно политическо управление за борба срещу контрареволюцията от януари 1960 г. Във въпросното управление се е намирала структурата, натоварена с преследване на малцинствата.

В него Окръжните управления са критикувани , че са подценили решение на ЦК на БКП и на Колегиума на МВР-ДС за подобряване на агентурно-оперативната работа сред „вражеските елементи на турското население в страната“.

Извършената проверка от Трето управление на ДС е констатирала редица пропуски и слабости.

Дадени са указания как да се води оперативния отчет и какви планове да се изготвят за маршрутиране на новопридобитата агентура.

В писмото са посочени и категориите, по които Държавна сигурност страната е следвало да преразгледа „установения досега контингент от турското население“ и да започне да го води на отчет и разработки.

Сред категориите спадат „вражески настроени духовни лица – мюфтии, ходжи“ и др., „организатори и подбудители на изселнически настроения“, „разпространители на слухове, вражеска пропаганда и агитация“ и др.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и вероизповеданията – част 2. Мюсюлманско изповедание и Католическа църква в България 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2017 г.

ds-Turci-agenti-zeni-1960_001.jpg

ds-Turci-agenti-zeni-1960_002.jpg

ds-Turci-agenti-zeni-1960_003.jpg

Сподели:
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“

Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство

Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция

"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"

Коментари (0)