5 Февруари, 2026

ДСБ отказа на Жозеф Дол коалиция с партиите от ЕНП за евровота

ДСБ отказа на Жозеф Дол коалиция с партиите от ЕНП за евровота

Атанас Атанасов

Десните изпратиха отговор на председателя на ЕНП

Демократи за силна България изпрати писмо до председателя на ЕНП Жозеф Дол, в което съобщава, че не приема идеята му за дясно обединение и за явяване в обща коалиция с ГЕРБ на предстоящите евроизбори.

"Ние също изразяваме своята загриженост за бъдещето на Европейския съюз, разрастващия се популизъм, национализъм и евроскептицзиъм и образа на ЕНП като основен представител на демократичните про-европейски ценности. Във връзка с призива на г-н Дол за общ фронт с ГЕРБ на предстоящите европейски избори, Ви информираме, че такъв е абсолютно невъзможен", се казва в писмото на десните.

От ДСБ са категорични, че с действията си ГЕРБ доказват, че са част от процеси, които застрашават проевропейската линия на Европа, защото "действат в синхрон с популистките и антиевропейски сили на национално и европейско ниво".

В писмото си до Дол сините потвърждават, че ще гласуват за отстраняването на Виктор Орбан и партията му ФИДЕС от ЕНП. "Обръщаме се към българската демократична общност, която е особено чувствителна към всяко погазване на принципите на свободата и демокрацията, към проявите на корупция и потискане на свободния пазар, към опитите за разрушаване на европейското единство. Надяваме се заедно да изградим общ проевропейски фронт за възраждането на образа на ЕНП като не само на най-голяма, но и на най-принципна партия в Европейския парламент и за достойното място на българските представители в нея".

Днес председателят на Европейската народна партия Жозеф Дол призова в писмо председателите на десните партии у нас да се явят заедно на евроизборите през май. Писмото бе адресирано до председателя на ГЕРБ Бойко Борисов и лидерите на ДСБ Атанас Атанасов, на Движение "България за гражданите" Димитър Делчев и председателя на СДС Румен Христов.

Вижте целия текст на писмото, което ДСБ изпрати до Жозеф Дол тук

Сподели:

Коментари (0)

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Кристин Лагард приветства Димитър Радев за 1-то му участие в заседание на ЕЦБ

Президентът на Европейската централна банка поздрави управителя на Българската народна банка на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Нова книга хвърля светлина върху тайните на нискобюджетните пътувания

Освен пътеписни разкази, читателите могат да открият конкретни насоки за намиране на евтини самолетни билети, планиране на маршрути и ориентиране

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Митева: Много исках Борисов да си е извлякъл поука от онези инфарктни заседания по Изборния кодекс

Бившият председател на парламента припомни, че при тогавашния избор са били въведени ограничения за 35 секции в държави извън ЕС, девет дни преди изборите за президент