Президентът на Полша Анджей Дуда заяви, че Русия вече е в процес на преместване на някои ядрени оръжия с малък обсег на действие в съседна Беларус - ход, който според Дуда ще промени архитектурата на сигурността в региона и целия отбранителен съюз НАТО, съобщи "TVP World".
Както руският президент Владимир Путин, така и беларуският Александър Лукашенко заявиха през миналия месец, че Москва вече е изпратила част от тактическите си ядрени оръжия в Беларус, след като обяви плана през март. САЩ и НАТО не са потвърдили този ход.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди реториката на Москва като "опасна и безразсъдна", но през юли заяви, че алиансът не е забелязал никаква промяна в ядрената позиция на Русия.
Тактическите ядрени оръжия са предназначени за използване на бойното поле и имат малък обсег и ниска мощност в сравнение с много по-мощните ядрени бойни глави, монтирани на ракети с голям обсег. Русия заяви, че ще запази контрола върху тези, които изпраща на Беларус.
Дуда направи коментарите си на съвместна пресконференция с гостуващия португалски президент Марсело Ребело де Соуса.
"Разказах на президента (Соуса) за изпълнението на декларациите на Владимир Путин, че тактическите ядрени оръжия на Русия ще бъдат преместени на територията на Беларус", каза Дуда. "Наистина този процес се осъществява, ние виждаме това", добави той.
"Това променя архитектурата на сигурността в непосредственото ни съседство, но също така и на източния фланг на НАТО в същото време. Така че всъщност това променя ситуацията за целия Алианс." - посочи Дуда.
Лукашенко твърди, че разполагането на руски ядрени оръжия в страната му има за цел да възпре "агресията на членката на НАТО Полша", въпреки че Варшава не е отправяла подобни заплахи.
Де Соуза обеща да продължи да подкрепя борбата на Украйна и на други страни от региона, като заяви, че тя е също толкова важна за Португалия, колкото и ситуацията в собственото ѝ съседство.
Дуда и Соуса обсъдиха и необходимостта от прилагане на постоянна политика на санкции срещу Русия и предприемане на всички мерки, за да бъде принудена Москва да спре агресията си и да напусне международно признатите територии на Украйна.
"Русия не само трябва да спре агресията си и да сложи край на войната, но преди всичко Киев трябва да си върне контрола върху международно признатите си граници", подчерта Дуда.
Двамата президенти разговаряха и за двустранното сътрудничество между страните си.
„Ние сме солидарни и готови да помогнем във всичко, свързано със ситуацията на границата на ЕС, на НАТО, но и на други граници", увери португалският президент, като благодари на Полша за „трудната роля, която е играла и продължава да играе в името на основните ценности".
"Аз взех под внимание загрижеността на Полша относно това, което може да се разбере като необходимост да се наблюдават внимателно всички стъпки, които могат да поставят под въпрос източните граници на Европейския съюз или на НАТО", каза Де Соуса.
„И двете ни страни са членове на ЕС, НАТО и ООН. Членството в тези съюзи не е чисто протоколно. То означава, че сме единни във всичко, което е важно. Особено по въпроси, които са свързани с ценностите на НАТО и ЕС - мир, солидарност, сближаване, подпомагане на държави с правителства, които не отговарят на нашето виждане." - посочи португалският президент. /БГНЕС
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор