18 Август, 2026

Два руски кораба понесоха съкрушителни удари

По-рано украинските Сили за безпилотни системи   съобщиха за поразяването на пет руски плавателни съда в окупираните пристанища на Мариупол и Бердянск

Специалните части на Служба за сигурност на Украйна (СБУ) публикуваха видеозаписи от поразяването на два руски кораба, за чието атакуване досега официално не бе съобщавано. Според анализ на изданието Defence Express единият кораб е получил критични повреди и може да бъде изведен от експлоатация, а другият е понесъл толкова сериозни щети, че за дълго ще отпадне от бойния състав.

Първоначално кадрите създавали впечатление, че става дума за една и съща цел, но детайлният анализ показал, че са атакувани два различни кораба.

Първата цел е бил граничният патрулен кораб от проект 10410Б „Светляк“ – Светляк. Безпилотният апарат е ударил една от най-важните части на кораба – антенния комплекс на мачтата. Тези системи осигуряват връзката, навигацията и работата на радиоелектронното оборудване.

Според експертите след подобно попадение корабът едва ли ще може да изпълнява бойни задачи без продължителен и скъп ремонт.

Къде точно е извършена атаката засега не е известно, тъй като Русия използва кораби от този тип в различни флотове и морски райони.

Още по-тежки изглеждат пораженията по малкия артилерийски кораб от проект 21630 „Буян“ – Буян.

На публикуваните кадри се вижда, че към момента на повторния удар корабът вече е бил обхванат от мащабен пожар. Термовизионните изображения показват, че пламъците са обхванали почти цялата надстройка и вероятно са проникнали и във вътрешността на корпуса.

Анализаторите отбелязват, че мащабът на пожара поставя под съмнение способността на екипажа бързо да овладее ситуацията. Според тях не е изключено корабът да бъде окончателно отписан, тъй като възстановяването му би изисквало огромни финансови средства и продължителен ремонт.

Допълнителен фактор е наличието на модернизираната версия на проекта – Буян-М, която е въоръжена с крилати ракети „Калибър“.

В състава на руския флот има само три кораба от проект 21630 „Буян“ – Астрахан, Волгодонск и Махачкала. И трите са част от Каспийска флотилия, което означава, че поразеният кораб е един от тях.

Изданието отбелязва още, че наскоро Сили за специални операции на Украйна вече публикуваха кадри от удар по кораб тип „Буян“, но тогава официална информация за резултатите от операцията не беше предоставена. Възможно е да става дума за същия кораб, атакуван в рамките на съвместна операция на ССО и СБУ.

Предишни удари по руски кораби

По-рано украинските Сили за безпилотни системи   съобщиха за поразяването на пет руски плавателни съда в окупираните пристанища на Мариупол и Бердянск, както и в крайбрежните води. Според украинската страна тези съдове са участвали в превоз на откраднато украинско зърно и военни товари.

На 4 юни в района на селището Юркино в окупирания Крим украински безпилотни системи нанесоха удар по патрулния кораб „Светляк“. Основното предназначение на този тип кораби е охрана на пристанища и плавателни съдове, както и осигуряване на тактическа противовъздушна и противолодъчна отбрана. Корабът е въоръжен с преносими зенитно-ракетни комплекси „Игла“, артилерийска установка АК-176, картечни установки с калибър 14,5 мм и шестцевни зенитни оръдия.

Сподели:
Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски  Ормузки проток

Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски Ормузки проток

По-рано днес американският президент заяви, че Иран трябва да се предаде, за да бъде прекратена войната между двете страни

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

Коментари (0)