7 Април, 2026

Двама български президенти разказаха как са се чувствали пред строя в Деня на храбростта

Двама български президенти разказаха как са се чувствали пред строя в Деня на храбростта

Росен Плевнелиев и Георги Първанов

Двамата български президенти Росен Плевнелиев и Георги Първанов разказаха пред Нова телевизия спомените си от военните паради. 

Общо 15 пъти двамата президенти са участвали в церемонните по отбелязването на празника. Началото на честванията за 6-и май винаги започва пред  катедралния храм "Св. Александър Невски".  

"Помня от първия до последния парад, който съм приемал. Разбира се, в началото повече доминира мисълта да не стъпиш накриво, да не изпълниш нещо в разрез с военния устав", разказа Първанов.  За него най-паметен остава последният му шестомайски парад през 2012-а. "Този, на който се разделях  условно с българската армия. И досега витае в спомените ми онзи миг, в който вдигнах ръка и казах, че за мен е било чест, което не е по устав. Сигурно и аз се просълзих, но беше много вълнуващо да видя, че и част от генералите, офицерите и от войниците бяха развълнувани", разказа Първанов.

И двамата президенти казват, че парадите са гордост за българската нация и държавност. 

"Когато държавния глава тръгне по тази линия, на тези жълти павета, на този огромен площад. Невероятно е!", заяви Плевнелиев.

Двамата разказаха и за трудните моменти, в които е трябвало да се изправят пред майките на загиналите наши военни. Такъв момент е атентатът срещу българската база „Индия” в иракския град Кербала на 27 декември 2003 г. Освен да посрещне телата на загиналите, президентът Първанов е трябвало да вземе и политическото решение дали да останем в Ирак. 

Росен Плевнелиев пък си спомни за трагедията на летище "Сарафово".

"Моят мандат беше един много по-различен мандат. Отговорно заявявам, че това беше един много труден мандат. За пръв път на територията на България имаше терористичен атентат на летище "Сарафово".
Сподели:

Коментари (0)

Радев нападна ПП-ДБ: Искат да похитят изборите, злепоставят България пред ЕС, не може да ни бъдат партньор

Радев нападна ПП-ДБ: Искат да похитят изборите, злепоставят България пред ЕС, не може да ни бъдат партньор

Абдикиралият от поста президент отказва да признае, че той и формацията му са руската заплаха за България

Инспекция на енергийния министър в Павец "Чаира"

Инспекция на енергийния министър в Павец "Чаира"

През февруари Трайчо Трайков, който инспектира напредъка на ремонтните дейности в ПАВЕЦ "Чаира", заяви пред журналисти, че по съоръжението е свършена "изключително много и сериозна работа"

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Слънцето се показва иззад облаци, все още топло с дъжд над Родопите

Максималните температури ще достигат 15° - 20°, в югозападните райони - до около 24°, в София - 18°