18 Май, 2026

Двама загинали и над 40 ранени след земетресението в Истанбул

Двама загинали и над 40 ранени след земетресението в Истанбул

Трусът трая около 15 секунди, разлюля много силно сградите в Истанбул

Турски медии съобщиха, че двама души са починали и 43-а са ранени във вчерашното земетресение с магнитуд 5.7 по Рихтер (според обсерваторията Кандилли трусът е бил с магнитуд 6), което разлюля мегаполиса Истанбул. Жертвите са починали от сърдечен удар, а пострадалите са леко ранени докато бягали, за да се спасят. По-рано президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи за 8 ранени.

От обсерваторията Кандилли съобщиха, че земетресението е било с епицентър в Мраморно море на 14 километра дълбочина, край град Силиври, който е на 75 километра от Истанбул. Директорът на обсерваторията предупреди за очаквани вторични трусове, затова гражданите не трябва да влизат в повредените сгради.

Трусът, който трая около 15 секунди, разлюля много силно сградите в Истанбул. Хиляди хора се втурнаха на улицата, изпразниха се учреждения и молове. Телевизия Си Ен Ен Тюрк съобщи, че са били повредени много стари сгради, главно по морското крайбрежие. Евакуирани са болница, 6-етажен блок и обществена сграда. В районите Авджълар и Силиври са се срутили две минарета на джамии. Според Кандилли след първия трус са последвали 28 вторични трусове с интензитет до 3.5 по Рихтер.

Помощникът на Ердоган - Фуад Октай, на пресконференция посочи, че няма нужда от прекъсване на учебните занятия и петък ще бъде учебен ден. Населението от редица квартали на града прекара нощта на открито.

Кметът на Истанбулската голяма община Екрем Имамоглу посочи на пресконференция, че се осигуряват храна и необходимите консумативи за гражданите, които са навън. Екипи на гражданска защита също са осигурени, разпратени са и извън града.Той добави, че действията след труса са сериозно свидетелство дали мегаполисът е подготвен да посрещне по-голямо земетресение, за каквото учените бият тревога в последно време.

На журналистически въпрос има ли опасност от нови трусове в Истанбул Имамоглу каза, че "не може да се каже, че има, но не може да се отрече, че съществува такава опасност, както преди два дни, така и сега. Важното е сградите да са здрави''.

Според Имамоглу не достигат т.нар. открити места за събиране на хората, които да са съоръжени с походни кухни, вещи от първа необходимост. В мегаполиса са оборудвани около 800 такива съоръжения, но те би трябвало да бъдат най-малко две хиляди, посочи той.

Кметът на населения компактно с български изселници квартал Авджълар, който най-много бе пострадал при земетресението от 1999 г, обяви, че превантивните мерки не са достатъчни.

,,Рискови сгради, липса на съзнателност и отговорност сред гражданите, липса на координация между институциите и гражданите са основните недостатъци, които спешно трябва да се преодолеят'', посочи кметът.
Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада