27 Юни, 2026

Потвърдиха официално: Британците, открити в безпомощно състояние край Солсбъри, са отровени с "Новичок"

Потвърдиха официално: Британците, открити в безпомощно състояние край Солсбъри, са отровени с "Новичок"

Това е същата субстанция, с която беше атакуван бившият руски шпионин Скрипал

Мъжът и жената, които бяха намерени вчера в критично състояние в Англия, са били отровени с "Новичок", потвърди британската полиция. Това е същото вещество, използвано при атаката срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал.

Вече е официално потвърдено - двама британски граждани са били изложени на нервнопаралитичния агент "Новичок".

Нийл Басу, национален координатор на британската полиция за борба с тероризма: Тази вечер получих резултатите, които потвърждават, че двама души са били изложени на нервнопаралитичния агент "Новичок". Около 10.15 ч. сутринта в събота, 30 юни, спешна помощ е била повикана на частен адрес в Еймсбъри. 44-годишна жена е в безсъзнание и е откарана в болница. Около 3.30 часа следобед линейка е повикана на същия адрес и е установено влошено състояние на 45-годишен мъж. Двамата са в болница в Уилтшър.

Първоначално медиците се усъмнили, че двойката може да е под влиянието на наркотици. Симптомите, които развили по-късно обаче наложили по-обстойни изследвания, които доказват "Новичок" - същото вещество, с което са поразени бившият руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.

Според полицията няма разузнавателни данни двойката да е нападната умишлено и нищо в биографиите им не предполага те да са били цел на атака. Все още не се знае как е било пренесено нервнопаралитичното вещество.

Нийл Басу, национален координатор на британската полиция за борба с тероризма: Искам да уверя обществеността, че нито мъжът, нито жената са посещавали някои от местата, които бяха третирани след нападението на Сергей и Юлия Скрипал.
Около 100 специалисти в борбата с тероризма работят по случая. Проверяват се най-малко пет места, включително парк и частна собственост в Солсбъри, аптека и църква в Еймсбъри

Сподели:
Разрив на върха в Полша: Сикорски разкритикува Навроцки заради Зеленски

Разрив на върха в Полша: Сикорски разкритикува Навроцки заради Зеленски

Варшава не е лишила официално Зеленски от Ордена на Белия орел

Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...

Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...

Украинският президент изтъкна, че Украйна не иска война, но Путин е този, който трябва да направи крачката към мира

Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран

Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран

За изпълнението на задачата са били използвани изтребители F-35 и F-16, които са нанесли удари по четири ирански обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм

Коментари (0)