Ако България утре влезе в еврозоната, активите на гражданите и фирмите след година, година и три месеца, се увеличават с 30%. Кампании против еврозоната има във всички страни преди влизането в нея. У нас обаче липсва комуникативна медийна кампания за разясняване.
Това коментира в ефира на Нова нюз бившият финансов министър Симеон Дянков.
БНБ в момента спи по тази тема, посочи още той.
Същият кашкавал, който се продава тук, в Брюксел струва с 15% по-малко. КЗК може да се намеси, ако е нужно, в конкретен сектор може да се сложи таван на цените, обясни още бившият финансов министър и добави, че има неща, които могат да спомогнат дефицитът и инфлацията да са по-малки.
Според Дянков вече не бива да се дават огромни субсидии на всички бизнеси.
"Те възлизат на 1,3 млрд. на месец, крайно време е субсидиите да се намалят поне наполовина или да са секторниподчерта Дянков. И обясни, че различните сектори използват електроенергия по различен начин, субсидията обаче се получава за общите разходи в миналото, а не за обема на потребление. Печалбите на частния сектор у нас през 2022 г. средно са се удвоили заради субсидиите.
Беше добър тактически ход служебният кабинет да изчака с бюджета, защото имаше апетити за харчове. До края на този месец и началото на март е време да вкарат нов бюджет, защото се вкарват нови фискални политики заради инфлацията. За мен отиваме на избори 2 в 1 през есента, коментира той.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг