ДАБЧ не издава удостоверения, други институции трябва да проверява дали документите са фалшиви, посочи патриотът
"Безспорно неуспех беше скандалът в Държавната агенция за българите в чужбина, тъй като страната ни допусна да стане за смях. За успехи не мисля, че е редно да се говори, тъй като голяма част от българските граждани все още не виждат живота си като задоволителен. Затова е по-добре да се наблегне върху това, което трябва да се прави занапред". Това коментира в студиото на "България он Еър" евродепутатът Ангел Джамбазки.
Той бе категоричен, че скандалът с ДАБЧ е бил удар на Движението за права и свободи.
"Те непрестанно се опитват да ерозират общественото доверие. Трябва да е ясно, че ДАБЧ не издава документи и паспорти. Агенцията издава удостоверение, което след това подлежи на проверки от редица институции и ако някой подаде фалшиви документи, то няма как те да останат незабелязани", отсече евродепутатът.
Припомняме, че ДАБЧ се забърка в най-големия скандал, откакто започна да раздава удостоверенията за български произход на хората, които кандидатстват за гражданство. Нейният шеф Петър Харалампиев бе арестуван в края на октомври като лидер на организирана престъпна група, занимаваща се с вземане на подкупи и други престъпления. Той бе обвинен за подкуп от 5000 евро и още пет случая, в които е упражнил търговия с влияние срещу сумите от по 350 евро на човек. Според разследващите парите са взимани главно за издаване на удостоверения за български произход на чужденци, които искат да вземат български паспорт.
По-късно пък в банкова касета на името на отстранения главен секретар на ДАБЧ Красимир Томов бе открита голяма сума пари в различни валути, чиято обща стойност надхвърля 427 000 лева. Томов също бе задържан за постоянно в ареста заедно с Петър Харалампиев и още двама души от предполагаемата организирана престъпна група.
Още от България
България е вече №9 в световния волейбол
Воденият от Джанлоренцо Бленджини отбор е с позиция по-нагоре в подреждането след победата над САЩ с 3:1 гейма
Чамова отново маже: Изборът на България е дипломацията, а не участие в „Коалицията на желаещите“
Според министъра основният фокус на България в подкрепата за Украйна е енергийната сигурност. Тя посочи, че за постигането на мир са необходими едновременно подкрепа за Украйна, икономически натиск върху Русия и дипломация
Божанов: Настояваме Йотова да свика КСНС, за да не се вземат на тъмно стратегически важни решения
По-големият проблем не е че, действаме шизофренично, разфокусирано и неясно, а че пропускаме възможностите да участваме на достатъчно ранен етап във важните формати, които да определят архитектурата за сигурност в Европа, каза съпредседателят на "Да, България"