25 Февруари, 2026

Джанет Йелън: Санкциите имат значим ефект върху руската икономика

Джанет Йелън: Санкциите имат значим ефект върху руската икономика

Джанет Йелън

Русия има значителен бюджетен дефицит

Санкциите, наложени на Русия, имат много значим ефект, заяви министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, като нарече инвазията в Украйна "стратегически провал" на Владимир Путин.

"Според мен досега нашите санкции имат много значим отрицателен ефект върху Русия. Макар че по някои показатели руската икономика се справи по-добре, отколкото можеше да се очаква първоначално, сега Русия има значителен бюджетен дефицит." - заяви Йелън преди срещата на Групата на 20-те в Индия.

"Заради нашите санкции и нашия контрол върху износа е изключително трудно да се снабди с материалите, от които се нуждае, за да попълни боеприпасите си и да ремонтира например 9000 танка, които са били унищожени в резултат на войната", каза Йелън пред репортери в Бенгалуру.

"Виждаме, че това е довело до отлив на някои от най-квалифицираните учени и предприемачи в руската икономика, както и до отлив на чуждестранни инвестиции. Русия намалява авоарите си в своя държавен инвестиционен фонд, така че ценовият таван, който наложихме на руския петрол, очевидно значително намалява приходите на Русия." - каза още тя.

Йелън добави, че президентът Путин "си е мислил, че ще постигне победа на минимална цена“, но по думите на директора на ЦРУ (Уилям) Бърнс една година по-късно „войната на Путин се оказа стратегически провал за Кремъл".

Йелън заяви още, че световната икономика е "в по-добро положение" от прогнозираното преди няколко месеца след пандемията от коронавируса и нахлуването на Русия в Украйна.

"През есента мнозина се притесняваха от рязко икономическо забавяне в целия свят. Предизвикателствата, пред които сме изправени, са реални, и бъдещето винаги е несигурно, но перспективите се подобриха." - заяви Йелън. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: Бил Гейтс призна за извънбрачни отношения с рускини, извини се за връзката с Епстийн

WSJ: Бил Гейтс призна за извънбрачни отношения с рускини, извини се за връзката с Епстийн

Казал е пред част от служителите си, че е пътувал с частен самолет с Епстийн до определена дестинация, но не е било извършено престъпление.

Дипломатически обрат: Вицепремиерът на Бабиш влезе в челен сблъсък с Лавров

Дипломатически обрат: Вицепремиерът на Бабиш влезе в челен сблъсък с Лавров

Чешкият външен министър демонстрира неочаквано твърда позиция срещу агресията на Кремъл, опровергавайки опасенията, че Прага ще спре подкрепата за Киев

ЕК: Унгария и Словакия ще получават неруски петрол през Хърватия

ЕК: Унгария и Словакия ще получават неруски петрол през Хърватия