Джо Байдън, Си Дзинпин
Напускащият поста президент на САЩ Джо Байдън се срещна с китайския президент Си Дзинпин в Лима на 16 ноември, за да обсъдят „редица двустранни, регионални и глобални въпроси“, съобщи Белият дом.
Байдън се срещна с китайския лидер в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), като това беше последната му среща със Си преди да напусне поста си през януари 2025 г.
„Президентът Байдън осъди разполагането на хиляди (севернокорейски) войски в Русия, което е опасно разширяване на незаконната война на Русия срещу Украйна със сериозни последици за мира и сигурността както в Европа, така и в Индо-Тихоокеанския регион“, заявиха от Белия дом.
Пхенян е изпратил около 11 000 войници за подсилване на войските на Москва в руската Курска област, в допълнение към вече предоставените артилерия и ракети.
Китай, който е близък партньор както на Русия, така и на Северна Корея, заяви, че не е знаел за прехвърлянето на войските, макар че някои експерти оспориха това твърдение.
Байдън също така „изрази дълбока загриженост относно продължаващата подкрепа (от страна на Китай) за руската отбранителна индустриална база“.
Макар да претендира за неутралитет в руско-украинската война, Китай се превърна във водещ източник на стоки за двойна употреба за Русия , помагайки за поддържането на руската отбранителна промишленост в условията на инвазия.
Германската медия Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ ) наскоро съобщи, че ЕС е получил доказателства, че тази подкрепа се е разширила до „смъртоносна помощ“, по-конкретно до производството на бойни дронове.
По време на срещата Си заяви, че позицията на Китай по отношение на войната „винаги е била честна и справедлива“.
Китайският президент също така добави, че страната му „няма да позволи на Корейския полуостров да възникнат конфликт и смут“ и че Пекин „няма да седи безучастно“, докато стратегическите му интереси са застрашени. | БГНЕС
Снимка: БГННЕС/ЕРА
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства