Либералните демократи във Великобритания категорично искат да спрат излизането от ЕС
Британският премиер Борис Джонсън заяви, че ако неговата Консервативна партия спечели парламентарните избори другата седмица, то обществото може скоро да спре да говори за Брекзит, предаде "Ройтерс", цитиран от БТА.
Джонсън обещава да прокара през парламента договорената от него сделка за развода с ЕС до 31 януари, след като Брюксел отложи три пъти Брекзит, който първоначално бе предвиден за края на март тази година.
Проучванията на общественото мнение отреждат победа на консерваторите на предсрочните избори във Великобритания на 12 декември. Големият брой нерешили как ще гласуват избиратели обаче означава, че изходът от вота не е ясен.
Лидерът на проевропейската опозиционна партия Либерални демократи Джо Суинсън заяви, че може да работи с лейбъристите в един евентуален парламент без мнозинство, ако те отстранят своя лидер Джереми Корбин.
Суинсън повтори обещанието си да не открива пътя към властта нито на Джонсън, нито на Корбин, ако някой от двамата се нуждае от коалиционен партньор, за да управлява. "Либералните демократи ще работят, за да спрат Брекзит", подчерта тя и даде да се разбере, че нейната партия подкрепя предложения от лейбъристите нов референдум по въпроса.
Либералните демократи, които се представят като единствената партия, искаща да спре излизането на Великобритания от Европейския съюз, изостават от консерваторите и лейбъристите в проучванията на общественото мнение. Те обаче може да имат важна роля в новия парламент, ако никоя от двете големи партии не спечели мнозинство и се окаже, че е необходим по-малък партньор за формиране на правителство, отбелязва "Ройтерс".
Още от Свят
Ким Чен Ун наблюдава изпитания на въоръжението на разрушителя „Кан Кон“
Корабът претърпя сериозен инцидент през май миналата година, когато частично се преобърна по време на церемонията по спускането си на вода и беше повреден пред очите
NYT: Украйна превърна Крим в гигантски логистически капан – „няма къде да се скриеш“
Според изданието през последния месец украинските атаки са били насочени срещу мостове, пътища, системи за противовъздушна отбрана и радиолокационни станции
Зеленски след разговора с Тръмп: Има реална перспектива тази война да приключи
Украинският президент изрази надежда, че съвместните усилия на Киев, Вашингтон и съюзниците ще ускорят постигането на справедлив и траен мир.