18 Март, 2026

ЕС наложи нови санкции на Русия заради турбините на „Сименс”

ЕС наложи нови санкции на Русия заради турбините на „Сименс”

Евросъюзът наложи допълнителни санкции на Москва заради скандала около прехвърлянето на турбини на германската компания „Сименс" на полуостров Крим

Евросъюзът наложи допълнителни санкции на Москва заради скандала около прехвърлянето на турбини на германската компания „Сименс" на полуостров Крим в нарушение на предишни рестриктивни мерки на Брюксел, съобщи Съветът на ЕС.

Германската компания продаде турбини за руски енергиен проект, които обаче впоследствие бяха прехвърлени в Крим. От „Сименс" бяха компании.

В „черния" списък са включени трима руски граждани и три компании. Сред тях са руският заместник-министър на енергетиката Андрей Черезов и началникът на департамента към енергийното министерство Евгени Грабчак.

Според Брюксел с действията си те са подкопали териториалната цялост,суверенитета и независимостта на Украйна.

ЕС не признава незаконното анексиране на Крим и Севастопол от Руската федерация. Като част от тази политика Съветът на ЕС забранява доставянето на ключово оборудване за инфраструктурни проекти в Крим и Севастопол във важни сектори, включително газови турбини в енергийния сектор, поясняват от Съвета на ЕС.

Добавените трима души в списъка отговарят за доставянето на турбините от Русия в Крим. Замразяват се активите им и им се забранява да пътуват до държави от ЕС.

Така в списъка общо са включени 153 лица и 40 компании. Мерките са въведени през март 2014 г. и за последно са удължени през март 2017 г. до 15 септември тази година.

Санкциите са приети с писмена процедура.

Отделно ЕС наложи секторни санкции на Русия през 2014 г.

Сподели:

Коментари (0)

Силни експлозии в Рияд, Саудитска Арабия е под ракетна атака

Силни експлозии в Рияд, Саудитска Арабия е под ракетна атака

Кралството в Персийския залив е обект на редовни атаки с ракети и дронове от страна на Иран

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Тя е сред държавите в региона, които преразглеждат отбранителните си политики в отговор на нарастващото напрежение в Европа

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Тя отказа на ЕП подробности по случая с Георгиева - заради неприключени разследвания