7 Декември, 2025

Еди Рама: Руската инвазия в Украйна ускори разширяването на ЕС

Еди Рама: Руската инвазия в Украйна ускори разширяването на ЕС

Еди Рама

„ЕС е в процес на преоткриване на самия себе си"

"Руската инвазия в Украйна ускори процеса на разширяване на Европейския съюз. Инициативите за растеж и развитие на Западните Балкани са стъпка в правилната посока."

Това заяви албанският премиер Еди Рама на Стратегическия форум в Блед на тема „Светът на паралелните реалности“.

„Путин беше този, който трябваше да нахлуе в една страна, за да помогне на ЕС да разбере, че живее в паралелен свят“, подчерта Рама.

По-нататък той коментира решението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да има специален комисар на пълен работен ден, който да разширява сътрудничеството на ЕС със Западните Балкани.

Според Рама казаното от Фон дер Лайен е едновременно окуражаващо и вярно.

„Тя обеща план за растеж и този план е приведен в действие. Трябва да свършим цялата тежка работа, за да бъдем смятани за готови да влезем в ЕС.“ - отбеляза той.

„Европейският съюз е в процес на преоткриване на самия себе си. В епохата на геостратегическо съперничество един по-голям ЕС ни дава по-силен глас в света. Интеграцията на Западните Балкани в ЕС е от решаващо значение за това.“ - смята албанският министър-председател. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.