30 Август, 2026

Един различен 8-ми декември: Преди 35 г. министър на ДС налага радикални промени на гражданските инициативи

снимка: media.news

Те се отнасят до митинги, шествия и демонстрации, които дотогава БКП не си е представяла, че ще се случат след принудителното оттегляне на генералния секретар на Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков месец по-рано

Христо Христов

„Налице е стремеж за бързи и радикални преобразования, което намира израз в организирането на различни масови политически инициативи на гражданите, в това число и на съществуващите независими структури“.

Това предупреждава министърът на вътрешните работи Георги Танев, отговарящ и за Държавна сигурност на 8 декември 1989 г. в окръжно писмо до началниците на централните поделения, Софийско градско управление и областните управления на МВР-ДС.

След тези граждански инициативи са митинги, шествия и демонстрации, които дотогава Българската комунистическа партия не си е представяла, че ще се случат след принудителното оттегляне на генералния секретар на Политбюро на ЦК на БКП Тодор Живков месец по-рано.

Само два дни след окръжното на министър Георги Танев, на 10 декември, БКП провежда нов пленум, на който новият генерален секретар на компартията Петър Младенов, нарича публично предишната власт „уродливото управление на Тодор Живков“.

Ден преди окръжното на Танев, на 7 декември 1989 г. пък се създава Съюзът на демократичните сили, учреден от различни организации и партии.

Промените в България обаче не стават бързо, защото комунистическият режим и ДС му се противопоставят с явната си и неявна власт.

В публикуваното окръжно се дават указания за организиране на охраната масовите мероприятия в София и страната.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност срещу гражданските организации 1988-1990”, издание на Комисията по досиетата, 2013 г.

Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)