"Ако държавите от ЕС и онези, които очакват да се присъединят, искат да изразят подкрепа, мястото за това е Киев, а не Москва", обобщи говорителят
На 9 май в ЕС празнуваме Европа и това, което тя представлява - мир, единство, напредък и сигурност - все неща, които Русия не преследва, каза днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с възможното участие на европейски лидери в парада в руската столица следващата седмица.
За Русия 9 май е дата, на която отбелязването на края на Втората световна война се използва с пропагандна цел и за оправдание на военното нападение срещу Украйна, добави той. Ако държавите от ЕС и онези, които очакват да се присъединят, искат да изразят подкрепа, мястото за това е Киев, а не Москва, обобщи говорителят, цитиран от кореспондент на БТА.
Както БТА съобщи, вчера руското министерство на отбраната внесе уточнение, че парадът в Москва тази година ще покаже работата на военнослужещи от всички родове войски, включени в т. нар. "специална военна операция" в Украйна. Няма да бъде показвана военна техника заради оперативната обстановка във войната в Украйна, добави министерството.
Миналата година за тържествата в Москва на 9 май сред присъствалите бяха президентът на Сърбия Александър Вучич, премиерът на Словакия Роберт Фицо, сръбският член на Президентството на Босна и Херцеговина Желка Цвиянович, президентите на Китай Си Дзинпин, на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва и на Венецуела Николас Мадуро.
Още от Свят
Горяха заводи в Русия и мостове в Крим - далекобойните украински атаки продължават
Поразени са завод за микроелектроника и предприетие, произвеждащо барут, взривни вещества и компоненти за ракетно гориво
Тръмп за продажбата на самолети F-35 на Турция: Защо да не стане?
"Това една от най-добрите програми, правени досега, и със сигурност е нещо, което ще разгледаме.“
На срещата на върха на НАТО! Зеленски каза как да се елиминира последното значително предимство на Русия
Украинският президент изрази надежда, че работата по създаването на антибалистична коалиция ще даде реални и значими резултати