ЕК не вижда непосредствена заплаха заради наложените от САЩ санкции срещу руските „Лукойл“ и „Роснефт“
Очаква се темата да бъде обсъдена и по време на предстоящите визити на еврокомисаря по енергетиката, който днес е в Румъния, а утре пристига и в България
На този етап Европейската комисия не вижда непосредствена заплаха за сигурността на енергийните доставки в общността вследствие на наложените от САЩ санкции срещу руските петролни компании „Лукойл“ и „Роснефт“.
Това заяви говорителят на ЕК Ана-Кайса Итконен, цитирана от БНР.
Коментарът ѝ е от съществено значение за държави като България и Румъния, на чиято територия „Лукойл“ оперира големи рафинерии.
Итконен припомни, че европейското законодателство задължава всяка страна членка да поддържа нефтени запаси, достатъчни за покриване на потреблението за минимум 90 дни. „Въпреки това сме в тесен контакт с държавите членки във връзка с решението на САЩ от миналата седмица, тъй като то, разбира се, би могло да има отражение“, допълни тя.
Очаква се темата да бъде обсъдена и по време на предстоящите визити на еврокомисаря по енергетиката, който днес е в Румъния, а утре пристига и в България. | БГНЕС
Още от Свят
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.
Велизар Шаламанов: Физическите провокации идват от РСМ, стратегията е на Москва
Според него българското общество трябва да се фокусира върху своите интереси, а те трябва да бъдат ясно дефинирани
ВСУ: Далечните ни удари са извадили от строя над 30% от капацитета на Русия за преработка на суров петрол
При ударите са били засегнати 16 големи руски петролни рафинерии и терминали, а над 40 преработвателни предприятия в страната са спрели работа