15 Януари, 2026

Искането на България за 3-то плащане по ПВУ е поставено на пауза от ЕК

Искането на България за 3-то плащане по ПВУ е поставено на пауза от ЕК

Снимка: Европейска комисия

На 11 ноември България взе 438,6 милиона евро по второто плащане. Страната ни бе поискала 653 милиона. Комисията обаче задържа 214,5 милиона евро.

Европейската комисия е поставила временно на "пауза" процеса на предварителна оценка на искането на страната ни за третото плащане по националния План за възстановяване и устойчивост, възлизащо на 1,6 милиарда евро, съобщи БНР, позовавайки се на информирани източници

От Комисията са одобрили последните изменения в плана на България на 5 ноември. Когато страните-членки също да кажат "да", Комисията ще поднови процеса на оценяване.

Тези изменения са различни от измененията за второто плащане, които Съветът одобри на 11 юли, уточниха източниците, без обаче да дадат подробности. Те не отговориха и в какъв срок ще получим парите.

Преди два дни премиерът Росен Желязков заяви, че очаква сумата от 1,6 милиарда евро да ни бъде преведена в рамките на настоящата година. Искането е изпратено до Брюксел на 1 октомври. Не е ясно също дали има опасност Комисията да задържи част от третото плащане, както направи при второто.

На 11 ноември България взе 438,6 милиона евро по второто плащане. Страната ни бе поискала 653 милиона. Комисията обаче задържа 214,5 милиона евро заради неизпълнение на заложената в националния план реформа на антикорупционната комисия.

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген