22 Май, 2026

EК постигна сделка с Moderna за 160 милиона дози ваксина

EК постигна сделка с Moderna за 160 милиона дози ваксина

Урсула фон дер Лайен

Компанията ще продава ваксината на правителствата на цена от 25 до 37 долара

ЕК постигна сделка с американската биотехнологична компания Moderna за доставка на до 160 милиона дози от нейната ваксина за COVID-19, в опит да намери трайно и устойчиво решение на пандемията. Това съобщи председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, цитирана в „New Europe”.

„Щастлива съм да съобщя, че утре ще одобрим нов договор за осигуряване на друга ваксина срещу COVID-19 в нашето портфолио. Този договор ни позволява да закупим до 160 милиона дози ваксина, произведена от Moderna “, каза фон дер Лайен на пресконференция в Брюксел, добавяйки, че ЕС работи и по друг договор.

Безопасността и ефективността на ваксината ще бъде оценена от Европейската агенция по лекарствата като фон дер Лайен подчерта, че „прозрачността тук е от решаващо и първостепенно значение“.

Докато един от приоритетите на Комисията е осигуряването на ваксини за нейните граждани, друг приоритет е „да се гарантира, че всеки има достъп до ваксините навсякъде по света“, добави фон дер Лайен.

Миналата седмица Moderna каза, че ефикасността на експерименталната ѝ ваксина срещу болестта, причинявана от новия коронавирус, е 94,5 процента. Стана ясно още, че компанията ще продава  бъдещата си ваксина срещу Covid-19 на правителствата на цена от 25 до 37 долара за една доза в зависимост от поръчаното количество, предаде Ройтерс. 
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Връщаме войната обратно в Русия, ударихме голяма петролна рафинерия на 700 км.

Зеленски: Връщаме войната обратно в Русия, ударихме голяма петролна рафинерия на 700 км.

Украинските сили отново достигнаха с далекобойни дронове голяма руска петролна рафинерия, за да намалят военния капацитет на агресора Русия

Китай гледа към стратегическо партньорство с Канада, прати външния си министър в Отава

Китай гледа към стратегическо партньорство с Канада, прати външния си министър в Отава

Това ще бъде първото посещение на китайски външен министър в държавата от десет години насам, на фона на охладняването на връзките между Отава и традиционния ѝ съюзник САЩ

„Game Over“: войната на Путин разби мита за недосегаемата Москва

„Game Over“: войната на Путин разби мита за недосегаемата Москва

„Украинците са руснаци като нас, а руснаците никога не губят и не се предават“ – олигархът Малофеев заговори за възможна загуба