ЕС няма да предоставя временна закрила на новопристигнали лица, които нямат разрешение от украинските органи да напускат Украйна заради военни задължения
Европейската комисия предложи днес да се удължи с още една година временната закрила за хората, бягащи от войната на Русия срещу Украйна
Според в момента действащото законодателство закрилата е до февруари 2027 г. Еврокомисията предлага удължаване на срока до 4 март 2028 г.
ЕС няма да предоставя временна закрила на новопристигнали лица, които нямат разрешение от украинските органи да напускат Украйна заради военни задължения, съобщи Българската национална телевизия. Държавите-членки могат да предоставят на украинците както възможност за преход към статут на дългосрочно законно пребиваващ, така и възможности за завръщане и реинтеграция в Украйна, когато ситуацията позволява това.
ЕК разработва пилотна програма за доброволно връщане в Украйна, която да предоставя практическа помощ на желаещите да се завърнат в страната.
За да стане факт удължаването на временната закрила, то трябва да бъде подкрепено и от държавите членки.
В момента почти 4,4 милиона души, избягали от войната на Русия в Украйна, се ползват от временна закрила в ЕС, като броят им леко се е увеличил от 2024 г. насам.
Директивата за временната закрила дава възможност на украинците легално да пребивават в ЕС, да имат достъп до пазара на труда в държавите, в които пребивават. Те имат и достъп до социални жилища или социална помощ за покриване на битови нужди, достъп до медицинска помощ и образование за децата и право да пътуват ЕС в рамките на 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период.
Ако обстоятелствата в Украйна се променят, което дава възможност за постепенно връщане и устойчива реинтеграция в Украйна, Комисията може да направи предложение до Съвета за спиране на временната закрила по-рано от предвидената крайна дата.
Още от Свят
Тръмп: Не мисля, че Моджтаба Хаменей е мъртъв
:Той беше много тежко ранен: лявата страна на тялото му – ръката, кракът, всичко"
Британският премиер планира посещение в САЩ в подкрепа за Украйна
Пред „Блумбърг“ Анди Бърнам заяви, че според него проблемът с намаляващите запаси от ракети-прехващачи на Украйна може да бъде решен, но всяко решение вероятно ще изисква „много нива и много преговори“
Канадският премиер ще присъства на речта на Урсула фон дер Лайен за състоянието на ЕС
Премиерът на Канада ще присъства на речта на Урсула фон дер Лайен за състоянието на ЕС