Големите платформи трябва да направят анализ на риска
"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега програма за проверка на факти с доверени партньори и да я замени със система, подобна на използваната в социалната мрежа X.
Рение каза още, че преди да бъде разгърната нова политика, която би имала критично отражение в ЕС, големите платформи трябва да направят анализ на риска и да го изпратят на Комисията, предаде БНР.
"Актът за цифровите услуги се прилага в ЕС и работата на проверителите на факти в Общността се базира на високи етични и професионални стандарти, които гарантират тяхната независимост. Работата с тях може да се смята за ефективен начин за омекотяване на системни рискове от големите платформи като дезинформация намеса в изборния процес и гражданския дискурс." - каза още той.
Рение бе категоричен, че работата им в ЕС ще продължи.
Още от Свят
КМІС: 82% от украинците вярват в победа над Русия, но не очакват края на войната тази година
Това показват резултатите от проучване на Киевския международен институт по социология (КМІС), проведено между 16 и 31 юли 2026 г. Сред анкетираните са 1808 души.
Иран налага такси за търговски кораби, преминаващи през Ормузкия проток
Преди САЩ и Израел да започнат война срещу Иран на 28 февруари, корабоплаването през протока беше спокойно, без пътни такси или такси за транзит.
Вебер: Да се създадат центрове за връщане на мигранти в Африка, който няма право да остане - напуска без „ако“ и „но“!
Връщането вече не трябва да зависи от политическата воля на отделните държави членки