Европейската комисия ще настоява за орязвания "под 10 процента" на средствата за Общата селскостопанска политика (ОСП) и за кохезионните фондове на бъдешата многогодишна финансова рамка 2021-2027 г., чийто проект ще представи днес. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на европейски източник.
За сметка на това се увеличават средствата за отбрана и сигурност, за да се даде адекватен отговор на новите предизвикателства.
Предложенията на изпълнителната власт предвиждат "умерени съкращения" за ОСП и политиките в подкрепа на най-необлагодетелстваните райони на ЕС, които представляват общо над 70 на сто от европейския бюджет, казва източникът на "Франс прес", който е запознат с подготовката на бюджета.
Европейската комисия ще сложи на масата днес предложенията си, за да започнат преговорите по МФР за периода 2012-2027 година между страните членки и Европейския парламент.
По сегашната многогодишна финансова рамка 2014-2020 г. общият бюджет на ЕС е близо 1 трилион евро и беше първият по-нисък спрямо предходния от съществуването на ЕС. Орязването на средствата стана по настояване на Великобритания, която в края на март 2019 г. би трябвало да напусне ЕС. Това ще отвори годишна "дупка" от около 12 милиарда евро в европейските финанси, според оценките на Еврокомисията.
По този повод предложението на ЕК е за увеличаване на вноската на страните членки с 0.1 на сто – до 1.1% от брутния национален доход. България подкрепя тази позиция, но е категорично пнротив орязването на парите за земеделие и кохезионните фондове, от които се финансират големите инфраструктурни проекти.
Еврокомисарят за бюджета Гюнтер Йотингер най-вероятно ще предложи преките помощи по ОСП за земеделските производители да намаляват прогресивно с нарастването на площта на обработваните земи, посочва източникът.
Тази позиция беше заявена нееднократно от Йотингер през последните месеци. Причината е, че около 80% от цялото подпомагане отива в 20% от земеделските стопанства в ЕС. За това новият бюджетен модел ще се стреми да балансира това. За целта се предвижда големите стопанства да получават по-малко средства за своите обработваеми площи, отколкото ще получават малките фермери.
В края на април авторитетното издание "Политико" съобщи, че ЕК планира да намали субсидиите си за най-големите земеделски производители в Европа след 2020 г. като по този начин съкрати разходите за селско стопанство с 6%.
В момента "свещената крава" на ЕС, както наричат ОСП, е с най-голям бюджет – около 400 милиарда евро (39% от МФР). В средата на февруари ЕК подложи на дискусия три възможни варианта. Първият беше за запазване на сегашното ниво на финансиране от около 400 милиарда евро. Вторият е намаляване на подкрепата с 30%. При този сценарий средният приход за ферма може да падне с повече от 10% в редица държави членки, като се усещат по-осезаеми загуби в определени сектори. Такова намаление би представлявало около 120 милиарда евро или 11% от бюджета на ЕС. Третият сценарий е намаляване на подкрепата с 15%, което представлява около 60 милиарда евро или 5.5% от бюджета на ЕС.
Предложението на Еврокомисията предвижда повече средства за отбрана и сигурност след 2020 г.
Предложението е за петкратно увеличаване на персонала на Европейската агенция за гранична и брегова охрана "Фронтекс". От около 1200 служители сега те ще бъдат увеличени до близо 6000 след 2020 г., посочва "Франс прес".
Затова и предложението за по-добро управление на външните граници е за драстично увеличаване на средствата за защитата им - от 4 млрд. евро сега на 150 млрд. евро след 2020 г.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства