18 Юли, 2026

ЕК създава център за суперкомпютри в София

ЕК създава център за суперкомпютри в София

Европейската комисия съобщи, че на осем места в ЕС ще бъдат създадени центрове за суперкомпютри - София, Барселона (Испания), Болоня (Италия), Каяни (Финландия), Миню (Португалия), Острава (Чехия), Бисен (Люксембург) и Марибор (Словения).

„Днешният ден е исторически за Европа. Инвестицията на държавите членки, заедно със средствата от ЕС, е в размер на 840 милиона евро. Суперкомпютрите са в основата на европейското технологично лидерство и могат да направят успешно конкурирането със САЩ и Китай. Днес България прави решителна крачка напред като страна с потенциал за регионален лидер в областта на суперкомпютрите. Благодаря на българския премиер Бойко Борисов за подкрепата от началото на процеса, за който страната ни имаше ключова роля включително чрез конференцията през април 2018 г. в София.“, заяви Мария Габриел.-

„Убедена съм, че новите центрове ще повишат конкурентоспособността на Европа. Но още по-важното е, че суперкомпютрите ще носят реални и измерими ползи за хората. Те ще играят важна роля в области като персонализираната медицина, създаването на лекарства, нови продукти и материали, биоинженерството, енергетиката и прогнозирането на времето“, заяви още българският еврокомисар Мария Габриел.

0:04

Центровете за свръхбързи изчисления ще работят в подкрепа на европейските научни работници, промишлеността и бизнеса и ще разработват нови приложения в множество области - от създаването на лекарства и нови материали до борбата с изменението на околната среда, се посочва в съобщението на Еврокомисията.

Комисарят подчерта, че тези суперкомпютри ще подкрепят изследователите, промишлеността и предприятията в Европа при създаването на нови приложения в широк кръг от области – от разработването на лекарства и нови материали до борбата с изменението на климата. Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчислителни технологии EuroHPC е добър пример за сътрудничество между страните в ЕС, което стимулира иновациите и прави Съюза лидер на световно равнище в стратегически области. 

Сподели:
Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Задържаха 25 души при масов бой в Димитровград, има пострадал

Около 14.15 ч. вчера на спешния телефон е подаден сигнал от МБАЛ-Хасково за масово сбиване в двора на болницата

Натоварен трафик към Гърция, разположиха допълнителни полицейски патрули

Натоварен трафик към Гърция, разположиха допълнителни полицейски патрули

Заради ограниченията въведени за тежките камиони вчера, паркингите и отбивките по главните пътища бяха пълни с тирове

Демерджиев обсъди възможността за федерално преследване на лица по санкциите "Магнитски"

Демерджиев обсъди възможността за федерално преследване на лица по санкциите "Магнитски"

С американският заместник държавния секретар Томас Динано, вътрешният министър е обсъдил теми, свързани с граничната сигурност и борбата с тероризма, с трафика на хора, и оръжие, контрабандата и трафика на наркотици

Коментари (0)