15 Януари, 2026

ЕК ще се бори твърдо за постигане на безвизов режим със САЩ за всички страни в ЕС

ЕК ще се бори твърдо за постигане на безвизов режим със САЩ за всички страни в ЕС

Все още САЩ изискват визи за граждани на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния

Европейската комисия представи днес доклад, който отчита, че в последните 12 месеца няма напредък и САЩ са запазили визите за някои граждани на Общността, предаде БТА. Все още САЩ изискват визи за граждани на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния.

Комисията остава "твърдо решена" да постигне безвизов режим за пътуване в САЩ за гражданите на всички държави от ЕС като въпрос от първостепенно значение, се посочва в съобщение на институцията. Комисията добавя, че ще продължи да работи със САЩ, в тясно сътрудничество с посочените пет европейски страни.

В последните 12 месеца контактите със САЩ на политическо и техническо равнище се увеличиха, ЕК продължи да настоява пред Вашингтон да запази сътрудничеството си с петте засегнати държави за ускоряване на напредъка към постигане на пълна визова реципрочност. Визовата реципрочност бе обсъдена при всички официални срещи между ЕС и САЩ, включително двете срещи на министрите по въпросите на правосъдието и вътрешните работи в София през май и във Вашингтон през ноември тази година, се посочва в доклада.

Комисията ще продължи "активно да подкрепя засегнатите държави", включително с финансова помощ, и ще работи в тясно сътрудничество с тях, за да им помогне да изпълнят изискванията на програмата на САЩ за премахване на визите, се допълва в съобщението. Комисията поддържа позицията си, че сътрудничеството и съвместният дипломатически ангажимент са най-подходящият начин за постигане на напредък. ЕК остава на мнение, че въвеждането на визи за гражданите на САЩ би било "контрапродуктивно в момента" и не би помогнало за постигането на безвизов режим за всички граждани на ЕС. Тази позиция може да бъде преразгледана с оглед на бъдещите развития, пише в съобщението.

ЕК прие досега три подобни доклада - на 10 октомври 2014 г., на 22 април 2015 г. и на 5 ноември 2015 г., както и шест съобщения - през април, юли и декември 2016 г., и през май и декември 2017 година. САЩ са единствената държава в списъка на страните с безвизов режим за ЕС, която не предоставя безвизов достъп за всички граждани на Общността.
Сподели:

Коментари (0)

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Москва повдигна обвинения за "унищожаване на съветски паметници", включително за МОЧА

Общо са образувани 164 наказателни дела за „унищожаването на съветски паметници в чужбина“. Според Бастрикин, половината от тези обекти „са унищожени по решение на държавни служители“, а останалите са повредени от „русофоби“ и „националисти“.

Джей Ди Ванс отказа участие в Мюнхенската конференция по сигурността

Джей Ди Ванс отказа участие в Мюнхенската конференция по сигурността

Само допреди няколко дни се очакваше той да говори пред форума.

Туск отговори на Тръмп: Русия, а не Украйна, отхвърля мирния план

Туск отговори на Тръмп: Русия, а не Украйна, отхвърля мирния план

"В момента единственият вариант за действие е засилване на натиска върху Русия", категоричен е полският премиер