7 Декември, 2025

ЕК въвежда обща база с данни за украинските бежанци

ЕК въвежда обща база с данни за украинските бежанци

Целта е бежанците да се възползват от правата си навсякъде в ЕС и да се избегнат злоупотреби


Европейската комисия съобщи, че създава общоевропейска платформа за регистрация на украинските бежанци, подслонени в ЕС. Отбелязва се, че целта е по този начин да се избегнат възможни злоупотреби.

Държавите от ЕС ще могат да обменят данни за вписаните в техните регистри бежанци, на които е осигурена временна закрила по национални мерки. Данните ще се обменят в реално време, за да може бежанците да се възползват от правата си навсякъде в ЕС, както и за да се избегнат записвания в повече от една държава, се посочва в съобщението.

По данни на ООН от началото на войната в Украйна бежанците, напуснали страната, са вече над 6,8 милиона, като около пет милиона са пристигнали в ЕС. Над 3,6 милиона са подслонени в Полша, следват Румъния (990 хиляди), Унгария (683 хиляди), Словакия (461 хиляди).

През април ЕС одобри отпускането на 3,4 милиарда евро предварително финансиране за държавите от ЕС, подслонили украински бежанци. Въведено бе остойностяване от 40 евро на седмица за приет бежанец, като бе предвидено покриване на разходите за 13 седмици престой от датата на пристигане на украинците. 

Съветът на ЕС по-рано поясни, че ще бъдат отпуснати около 17 милиарда евро от неизползвани и пренасочени бюджетни средства за посрещане на нуждите на бежанците от Украйна. /Дарик
Сподели:

Коментари (0)

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

Мерц пред мемориала "Яд Вашем": Ще запазим жив спомена за ужаса на Холокоста

"Германия трябва да отстоява съществуването и сигурността на Израел."

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Защо Вашингтон  дава 10 млн. долара за главата на Фатеме Садегиан?

Тя е част от групата „Шахид Шуштари“, която според американското разузнаване  е извършвала кибератаки с цел шпионаж и нарушаване на работата на правителствени служби и търговски компании