ЕК: Водим конструктивен диалог с България за плащанията по ПВУ, надяваме се на положително решение
Полагат се усилия да получим поне част от плащането в размер на 653 милиона евро
Европейската комисия се надява още през тази година да има положително решение - поне за част от плащането в размер на 653 милиона евро за България по националния План за възстановяване и устойчивост. Това заяви говорителят на ЕК Мачей Берестецки, цитиран от БНР.
Вчера вицепремиерът Томислав Дончев предупреди, че България ще загуби тези пари. По-късно обаче той каза, че правителството ще се опита да спаси поне част от средствата.
Берестецки подчерта, че Комисията все още проверява молбата на България да получи тези пари, изпратена през октомври 2023 г. Според предварителната оценка от миналата година, някои ключови етапи не са изпълнени. Оценката е била подкрепена и от Икономическия и финансов комитет на Съвета на ЕС:
"Все още водим конструктивен диалог с България, за да решим важните въпроси и да видим как страната може да изпълни ключовите етапи и целите. Дискусиите продължават. Засега не мога да кажа в каква степен плащането може да бъде спряно или не. Още сме в началото на годината и се надяваме на положително решение по Плана за възстановяване и устойчивост на България съвсем скоро." - увери говорителят.
Още от Свят
Протестиращи оставиха рози с призив за добросъседство пред посолството на РС Македония
Протестът се проведе под надслов "Цвете за приятелство". Демонстрантите оставиха рози върху автомобилите на македонското посолство.
Рюте: Намаляването на участието на САЩ в силите на НАТО при кризи влиза в сила незабавно
Много държави от НАТО полагат усилия за изпълнение на целите за военни разходи, други трябва да положат повече усилия и САЩ ще разговарят с тях, подчерта американският военен министър Пийт Хегсет
Неловък момент на Г-7: Кадри с Тръмп и Зеленски взривиха социалните мрежи (Видео)
Видео от срещата на върха във Франция, уловила конфузната ситуация, предизвика разнопосочни коментари в интернет